Korçë/ Fermerët e blegtorët në protestë në Devoll, rreshtojnë traktorët para Drejtorisë së Bujqësisë

10 Shkurt, 11:03| Përditesimi: 11 Shkurt, 09:01

  • Share

Dhjetëra fermerë dhe blegtorë të rajonit të Devollit u bënë bashkë përpara drejtorisë së bujqësisë, duke rreshtuar traktorët në shenjë proteste, njësoj si fermerët europianë.

Ata shprehen se nuk arrijnë të shesin produktet e tyre, si gruri, mollët dhe qumështi, për shkak të konkurencës së produkteve të importit dhe mungesës së mbështetjes nga shteti.

Fermerët dhe blegtorët parashtruan 6 kërkesa për Ministrinë e Bujqësisë:

1-Barazim të TVSH për produktet bujqësore;

2-Rimbursim për çdo litër qumësht;

3-Naftë pa taksa për mjetet bujqësore;

4-Fatura TVSH me çmim real nga pika e grumbullimit në ditën e dorëzimit të produktit;

5-Subvencionim për farat dhe fidanët;

6-Subvencionim për produktet organike

Protestuesit kanë paralajmëruar përshkallëzim të protestave në rast se Ministria e Bujqësisë dhe Qeveria nuk mbrojnë interesat e fermerëve vendas. 

Protesta të ngjashme janë zhvilluar më heret në Korçë, Gjirokastrës, Vlorë, Fier. 

K.M/ReportTv.al
Komento

Komente

  • Lala: 10/02/2024 17:22

    Po transportin Tua heqi shteti? Si thoni.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?