'Kanë pamje nga vilat e Trampit', çmenduria në Vlorë, rriten deri në 200 euro për m2 banesat nga ku shihet Sazani

4 Prill, 19:59| Përditesimi: 4 Prill, 20:02

 • Share

Investimi kolosal që pritet të bëjë në ishullin e Sazanit dhëndri i ish presidentit amerikan Donald Trump, Jared Kushner, ka tërhequr vëmendjen edhe të mediave prestigjoze si “Reuters”.

Media amerikane i ka kushtuar një artikull të posaçëm investimit që do kryejë Kushner në jug të Shqipërisë, duke renditur disa pikëpyetje të ngritura në lidhje me ndikim që mund të ketë në mjedis ky projekt por edhe benefitet e shumta që sjell për popullsinë e Vlorës dhe jo vetëm.

Fillimisht “Reuters” ka sjellë shqetësimin e banorëve të zonës të cilët frikësohen se investimi mund të dëmtojë biodiversitetin në ishull dhe më tej.

“Projektet mund të nxisin ekonomitë lokale duke tërhequr vizitorët, por ato janë përballur me kundërshtimin e atyre që kanë frikë se do të dëmtojnë mjedisin ose, në rastin e Beogradit, do të kërcënojnë vendet me rëndësi kulturore”,- shkruan “Reuters”.

Por, artikulli vë në pah dhe optimizmin e banorëve dhe drejtuesve të institucioneve së ky investim do të ketë një impakt shumë pozitiv në ekonomi duke e rritur ndjeshëm atë.

“Planet e Kushnerit, të cilat vendasit i quajnë “vilat e Trump”, tashmë po bëjnë bujë. Agjenti i pasurive të paluajtshme Flori Brahimaj tha se çmimet për apartamentet me një pamje të mundshme mbi truallin e planifikuar të projektit tashmë janë rritur midis 100-200 euro për metër katror”,- shkruan Reuters.

Po ashtu, media amerikane ka marrë në intervistë dhe kryebashkiakun e Vlorës, Ermal Dredhën, i cili përshëndeti projektin e Kushnerit, që përfshin bankina jahtesh, pishina dhe vila ekskluzive, duke thënë se ai planifikoi ta kthejë qytetin në një "destinacion turistik të nivelit të lartë" dhe u zotua të mos dëmtojë mjedisin.

"Pa investim, si do t'i tërheqim gjithë këta njerëz që vijnë këtu dhe zgjedhin Vlorën?",- ka thënë Dredha.

K.M/ReportTv.al
Komento

Komente

 • Iris: 05/04/2024 01:15

  Kushneri more zoteri ka per t'a kthyer ne /molle te ndaluar/,ndoshta jo te gjithe ishullin,por ate pjese qe do t'a fuse ne dore dhe per kete kam nje shembull nga U.S.Nje milioner para nja dy vitesh kishte blere/ndertuar nje vile ne buze te oqeanit.Deri ketu cdo gje ishte ne rregull sipas ligjit,por nje dite ky zoteria i vuri gardhin plazhit publik qe ishte afer,se nuk donte qe njerez te thjeshte te ngrinin cadrat mu nen hunden e tij.Banoret e thjeshte te zones u revoltuan,pasi ai nuk kishte asnje te drejte pronesie mbi plazhin dhe ceshtja vajti ne gjyq. Nje situate e ngjashme u krijua dhe ne nje qytet te Californise kur nje /i mencur/ me miliona tentoi t'i vinte gardhin nje rruge publike,ne fund te se ciles kishte vilen e t'a kthente ne nje / gated cul de sac/.Tani kush do te mbroje te drejtat e vlonjateve e turisteve te thjeshte per te shijuar dhe ate pjese ishulli qe do te marre Kushneri,Dredha me Ramen qe i japin me te dy duart,apo te vdekurit,se per ambientalistet dhe pronat e ushtrise nuk po flasim fare ketu?!

  Përgjigju
  • Daku: 05/04/2024 13:23

   Fort e dashur Iris. Ne djenine time heren e fundit qe dikush ka mbrojtur interesat e vlonjateve kane qene vet ata qe e kane bere ne luften e Vlores. Heret e tjera vetem jane pardorur per interesa politike

 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?