Juventusi mund 2-1 Monzën dhe merr kryesimin e Serie A! Gatti heroi bardhezi, nesër supersfida Napoli-Inter

2 Dhjetor 2023, 10:28| Përditesimi: 2 Dhjetor 2023, 10:31

Juventusi fiton 2-1 në transfertë ndaj Monzës dhe merr përkohësisht kryesimin e Serie A. Në ndeshjen hapëse të javës së 14-të bardhezinjtë fituan një penallti që në minutat e para por Vlahovic e gaboi.

Një minutë më pas Juventusi kaloi në avantazh falë golit të Rabiot. Drama në këtë sfidë do të zhvillohej në minutat shtesë. Monza do të barazonte në të 92-tën min utë me golin e Carbonit por dy minuta më vonë mbrojtësi Gatti do të shndërrohej hero për bardheiznjtë pasi do të shënonte golin e fitores. Tre pikë për JUventusin ndaj MOnzës dhe 33 pas 14 javëve një më shumë se INteri. Zikaltërit luajnë të dielën sfidën e tyre ndaj Napolit në stadiumin Maradona në supersfidën e kësaj jave.

Në Gjermani Këlni fitoi 1-0 ndaj Darmshtadit të Klaus Gjasulës sfidën hapëse të javës së 13-të duke u larguar nga zona e ftohtë. Nesër në BUndesliogës luhet supersfida mes kryesuesve të Leverkusen e Dortmund.