Calhanoglu në dyluftim me Locatellin

Juventusi, ekipi me më shumë tifozë në Itali

9 Prill, 16:50| Përditesimi: 9 Prill, 16:51

  • Share

Futbolli është sporti më i ndjekur në Itali dhe ekipi më i mbështetur nga tifozët është Juventusi. Kjo është 'fotografia' që del nga një sondazh i realizuar prej Demos për gazetën 'La Repubblica'.

Futbolli përfshin 53% të të intervistuarve nga Demos dhe ndër këta tifozët më të shumtë janë ata të Juventusit. Në veçanti, 32% e të intervistuarve e deklaruan veten tifozë të Juventusit, një përqindje në rritje krahasuar me 29% në 2023, edhe pse ende në rënie krahasuar me maksimumin prej 34% në 2016.

Tifozët e Juventusit, sipas sondazhit, janë të përhapur në të gjithë vendi, veçanërisht në veriperëndim rreth Torinos, qyteti i origjinës së Juventusit , por ato janë gjithashtu të pranishme në shumë rajone të tjera të Veriut dhe Qendrës, si dhe në Jug.

Pas bardhezinjve qëndrojnë Interi dhe Milani, secili i mbështetur nga 15% e të intervistuarve. Të dyja, pak më poshtë krahasuar me vitin 2023, kur ishin respektivisht në 16% dhe 17%. Sipas sondazhit, tifozët e dy skuadrave milaneze janë të përqendruar kryesisht në rajonet veriore dhe qendrore.

Napoli (10%) dhe Roma (7%) gjithashtu gjejnë hapësirë ​​në top 5-shen, respektivisht në rënie për napolitanët (11% në 2023) dhe në rritje për verdhekuqtë (6% në 2023). Mbështetësit e romakëve janë të shumtë veçanërisht në zonën përreth Romës, ndërsa ata të Napolit janë të përhapur në Qendër-Jug, por janë të pranishëm edhe në disa zona të Veriut.

Në përgjithësi, tre skuadrat e mëdha përfaqësojnë 62% të tifozëve italianë sipas studimit, një përqindje që rritet në 79% duke marrë parasysh edhe Napolin dhe Romën. Ekipet e tjera, asnjëra individualisht nuk e kalon 3% dhe grumbullohen në grupin tjetër, e barabartë me 21%.

Renditja e tifozëve:

Juventus 32%

Inter 15%

Milan 15%

Napoli 10%

Roma 7%

Të tjera 21%

S.DH/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?