Jo më vetëm në verë, nga sot lëvizje e lirë në Morinë! Për 9 muaj kalimi pa mjete identifikimi

1 Maj, 11:40| Përditesimi: 1 Maj, 14:58

  • Share

Prej ditës së sotme ka hyrë në fuqi zbatimi i marrëveshjes për lëvizjen me procedurë të përshpejtuar në pikën e kalimit kufitar të Morinës.  

Për 9 muaj, nsi nga1 maj deri më 30 janar të vitit të ardhshëm, qytetarët e Kosovës dhe të Shqipërisë do ta kalojnë në kufi pa paraqitur dokumentet e identifikimit. Më herët kjo levizja pa procedure ishte vetëm gjatë 3 muajve të verës.

Qytetarët e Kosovës që kane zgjedhur të udhetojnë sot thonë se zbatimi i marreveshjes do shmangë trafikun në Morinë.

Vetëm në orët e para të ditës së sotme nga Kosova kanë hyrë në Shqipëri  rreth 5 mijë shtetas të Kosovës dhe 3 mijë mjete të vogla e dhjetra autobuzë.

SI.E./ReportTv.al
Komento

Komente

  • Iris: 02/05/2024 01:39

    U sigurua dhe kalimi i lire dhe pa rreziqe per te gjithe kriminelet qe duan te hyjne ose dalin nga Republika e Shqiperise.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?