‘Je spikere mes të barabartëve’, Vokshi e Ndreca ‘luftë’ për drejtimin e Komisionit Hetimor për Shëndetësinë

25 Mars, 11:49| Përditesimi: 25 Mars, 11:53

  • Share

 

Debate të shumta janë zhvilluar mes kryetares së Komisionit Hetimor për Shëndetësinë, Albana Vokshit dhe nënkryetarit të PS, Plarent Ndreca. Ky i fundit ka kërkuar disa herë fjalën, por Vokshi i thotë se do flasë pasi t’ia japë ajo fjalën pasi drejton komisionin.

Por sipas Ndrecës, ai është bashkëkryetar dhe komisioni bashkëjetohet, kështu ai mund ta marrë fjalën kur e kërkon.

Ndreca tha se nuk qëndron në komisione ku ‘dhunohet’ procedura e rregullt ligjore.

Vokshi: Kur t’ua jap unë fjalën. Se merrni dot pa radhë.

Ndreca: Dua t’iu kujtoj, bazuar në nenin 10  të ligjit, ky komision bashkëdrejtohet, prandaj unë e marr fjalën. Ky komision bashkëdrejtohet. Ju jeni spiker, jeni e para mes të barabartëve.

Vokshi: Ka një kryetar dhe në mungesë të kryetarit drejton zv.kryetari.

Ndreca: Pse e dhunoni fjalën time, a mund ta mbaroj.  Mos më ndërprisni. Nëse doni ta vijoni kështu, nuk marr pjesë në këto lloj komisione që shkelin haptazi dhe dhunojnë procedurën e rregullt ligjore.

Vokshi: Nëse detyra juaj është të pengoni punën, më vjen keq nuk do ja dilni.

Ndreca: Ju vijoni me argumente partiak, ky komision është për të thënë një gjë, për të vërtetën. Nuk jemi për të dëgjuar Rithemelimin edhe njëherë në një formë tjetër.


Lajmi kryesor:

Nis me debate Komisioni Hetimor për Shëndetësinë, opozita: Ndreca në konflikt interesi! Rama, 5 ministra e ish-ministra dëshmitarë, thirren brenda 10 qershorit


SI.E.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?