‘Je në konflikt interesi’/ Ndreca i përgjigjet Zhupës: Ça meraku ke me mua, s’je e aftë të gjykosh prezencën time

25 Mars, 12:20| Përditesimi: 25 Mars, 12:29

  • Share

 

Një deklaratë e Ina Zhupës se Plarent Ndreca, nënkryetari i Komisionit Hetimor për Shëndetësinë, është në konflikt interesi, ka ngjallur debate të forta.

Ndreca i tha Zhupës se nuk është e aftë profesionalit të gjykojë për prezencën e tij në komision, ndërsa kjo deklaratë solli reagimin e kryetares Albana Vokshi.

Kjo e fundit i tha që nuk duhet të përdorë fjalë jo etike ndaj kolegeve deputete, ose në të kundërt do i ndërpresë fjalën.

Ndreca: Nuk e kuptoj insistimin tuaj mbi prezencën time, se di ku e keni merakun, duket që ke një merak me mua. Duhet të ta marrë mendja që profesionalisht jam shumë më i aftë se t’i për ta kuptuar këtë gjë. Nga t’i nuk pres këshilla se si zbatohet ligji.

Vokshi: Nuk mund të përdorini këtë lloj fjalori për kolegen, qëndroni te argumenti, s’ka nevojë të vini kandarin e profesionalizmit. Ju ndërpres kur keni fjalor jetik.

Ndreca: Qetësohu, etika ime nuk vlerësohet nga ti.

Vokshi: Jam unë që e vlerësoj, nuk iu lë të vazhdoni diskutimin kur përdorni sjellje dhe gjuhë jo etike

Ndreca: Si s’do më lejosh, si zhurmuese.

Vokshi: Nëse përdorni fjalor jo etik ose ju heq fjalën.

Ndreca: Ti se kupton ca është fjalë jo etike.

Vokshi: E kuptoj nuk e kuptoj unë, kjo nuk është çështje e komisionit. Përmbahu kodit të etikës.


Lajmi kryesor:

Nis me debate Komisioni Hetimor për Shëndetësinë, opozita: Ndreca në konflikt interesi! Rama, 5 ministra e ish-ministra dëshmitarë, thirren brenda 10 qershorit


SI.E.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?