Ish-presidenti përballë akuzave, po Melania Trump ku është? Misteri që rrethon ish-zonjën e parë dhe detaje nga zgjedhjet e vitit 2020

4 Gusht 2023, 11:28| Përditesimi: 4 Gusht 2023, 13:56

  • Share

Pasi një turmë e mbështetësve të bashkëshortit të saj, Donald Trump sulmoi selinë e Kongresit, të Shteteve te Bashkuara të Amerikës dy vjet më parë, Melania Trump bëri një deklaratë tronditëse.

Zonja e parë në atë kohë, e cila kishte ruajtur një figurë të rezervuar dhe madje misterioze në Shtëpinë e Bardhë, dënoi dhunën në Kapitol dhe përgënjeshtroi akuzat e ngritura ndaj saj.

“Më duket e turpshme që rreth këtyre ngjarjeve tragjike ka pasur thashetheme të paarsyeshme, sulme personale të pajustifikuara dhe akuza të rreme mashtruese ndaj meje” -tha ajo.

Ndërsa bashkëshorti i saj u shfaq në një sallë gjyqi gjysmë milje larg Kapitolit, i akuzuar për komplot në përmbysjen e rezultatit të zgjedhjeve të vitit 2020,  Melani Trump, 53 vjeçe, është bërë edhe më e rezervuar.

Ajo nuk i është bashkuar bashkëshortit të saj në fushatën elektorale, ku Trump kërkon rizgjedhjen, as nuk e ka shoqëruar në paraqitjet e tij në gjykatë në tre çështjet penale që janë ngritur kundër tij në Nju Jork, Florida dhe Uashington. Në vend të kësaj, ajo është tërhequr në shoqërinë e një rrethi të vogël miqsh.

“Ajo është shumë e rëndësishme për familjen Trump. Ajo shpenzon shumë nga koha e saj me prindërit e saj dhe duke kërkuar në kolegje për djalin e çiftit, Barron, 17 vjeç. Melania është një person shumë privat dhe, le të jemi të sinqertë, ajo është djegur më parë nga punonjësit dhe “miqtë” që kanë shkruar libra për të dhe kanë tradhtuar besimin e saj,” tha R Couri Hay, një publiciste në Nju Jork dhe e njohur e zonjës Trump.

Një ish-ndihmëse, Stephanie Winston Ëolkoff, e cila shkroi një libër jo të këndshëm për të, ka qenë një objektiv i zemërimit të Melani Trump, duke e bërë atë të tërhiqet më tej nga jeta publike. Ëolkoff, nga ana e saj, tani pretendon se zonja Trump ishte përfshirë dhe mbështeti përpjekjet e Trump për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve. Në atë kohë, zonja Trump u portretizua kryesisht si e papërfshirë në këtë çështje.

Por Jessica Denson, Ëolkoff këmbëngul se ish-zonja e parë ishte “pjesë e gjithçkaje”

“Unë mendoj se Melania Trump është thirrur disa herë në hetime të ndryshme. Unë besoj se ka prova që tregojnë se ajo e kuptoi se çfarë po ndodhte.”

Michael Wolff sugjeroi në librin e tij Fire&Fury se ajo kishte qarë natën kur burri i saj u zgjodh president në 2016, duke parë jetën e saj të këndshme në qytetin e Nju Jorkut. Mary Jordan, autore e një libri për zonjën Trump të quajtur Arti i marrëveshjes së saj, tha se në fillim të kohës së saj në Shtëpinë e Bardhë Melania u zhduk për rreth tre javë.

Thuhej gjithashtu se Melania ishte e aftë të ruante heshtje të jashtëzakonshme, madje edhe me shoqëruesit e ngrënies në darkat shtetërore.

Jordan raportoi gjithashtu se zonja Trump filloi të dukej shumë më e lumtur në publik në mesin e vitit 2018 pasi ajo rinegocioi marrëveshjen e saj paramartesore me burrin e saj, për t’i dhënë Barron një pjesë më të madhe në pasurinë e tij.

Në një intervistë të fundit, zonja Trump tha për Fox Neës Digital se Trump ka mbështetjen e saj në fushatën e tij të rizgjedhjes.

M.T//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?