Inteligjenca e SHBA-së akuzon Rusinë: Po nxit përplasjet racore, synon të ndikojë në zgjedhjet presidenciale

1 Qershor 2020, 09:35| Përditesimi: 1 Qershor 2020, 09:37

  • Share

Shtatë zyrtarë amerikanë të inteligjencës akuzojnë Rusinë se po nxit përplasjet racore në SHBA, me qëllimin ndikimin në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

“The New York Times” shkruan se Rusia, nëpërmjet disa grupeve supermaciste të bardha po inicion dhunë dhe tension për të rritur edhe zemërimin tek grupet afroamerikane në SHBA.

Qeveria ruse ka rritur përpjekjet për të ndezur tensionet racore në Shtetet e Bashkuara, si pjesë e përpjekjes së saj për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, duke përfshirë përpjekjen për të nxitur dhunë nga grupet e bardha supremaciste dhe për të ngjallur zemërimin mes afrikano-amerikanëve, sipas shtatë zyrtarë amerikanë të informuar mbi inteligjencën.

Agjensia e inteligjencës kryesore ruse, S.V.R., me sa duket ka shkuar përtej metodave të ndërhyrjes në vitin 2016, kur operativët u përpoqën të shkaktojnë armiqësi racore duke krijuar grupe të rreme të Black Lives Matter dhe përhapjen e dezinformatave për të depresionuar pjesëmarrjen e zezë të votuesve. Tani, Rusia gjithashtu po përpiqet të ndikojë në grupet e bardha supremaciste, thanë zyrtarët; ata dhanë disa detaje, por një zyrtar tha që hetuesit federalë po shqyrtojnë se si financohet të paktën një organizatë neo-naziste me lidhje me Rusinë.”, shkruhet në artikullin e gazetës së njohur amerikane.


Lajmi kryesor:

Vdekja e Floyd, protesta ‘errëson’ Shtëpinë e Bardhë, Trump evakuohet në bunker, Los Angeles viktimë e grabitjeve (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares