Speciale/ Historia e rumunes Daniela Stoica që u bë shqiptare për hir të dashurisë, prej 20 vitesh jeton në Korçë

18 Nëntor 2022, 22:12| Përditesimi: 18 Nëntor 2022, 22:16

  • Share

20 vite më parë Daniela Stoica, një vajzë Rumune e cila sapo kishte përfunduar studimet në Bukuresht, njihet me Stefan Faber, korçarin që po specializohej për kirurgji në Bukuresht. Ata vendosën ta kalonin bashkë jetën. Këtu nisën dhe dilemat e para, a do ta linte Daniela atdheun e saj për hir të dashurisë?

Sot Daniela Stoica ndjehet e realizuar. Ajo është Drejtuese e Departamentit të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja në Korçë. Në rrëfimin e saj ajo tregon rrugëtimin drejt Shqipërisë, përshtypjet e para për korçarët, përballjen me mentalitetin shqiptar dhe Shqipërinë ku ikja e dritave ishte një normalitet.

Por mbi të gjitha ajo flet tregon vendosmërinë që e karakterizonte për të sfiduar veten e për t’ja dalë.

K.T./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?