Mats Hummels

Heroi i Dortmund mbetet jashtë Euro 2024, Gjermania s'e fton në ekip

14 Maj, 22:03| Përditesimi: 14 Maj, 22:12

  • Share

Mats Hummels nuk është përfshirë në skuadrën e Gjermanisë për Euro 2024, pavarësisht paraqitjeve të tij të shkëlqyera të fundit për Borussia Dortmund.

Julian Nagelsmann ka marrë vendimin të mos thërrasë Mats Hummels për Kampionatin Evropian të kësaj vere, sipas raportimeve të shumta në Gjermani. Pavarësisht se është një nga lojtarët më të mirë të Borussia Dortmundit këtë sezon, qendërmbrojtësi veteran nuk ka qenë në gjendje të rikthehet në skuadrën e Gjermanisë.

Vendimi për të mos përfshirë Hummels është një surprizë e madhe, pasi 35-vjeçari i ka 'ulur' vitet me paraqitjet e tij këtë sezon. Fituesi i Kupës së Botës 2014 është rritur dhe ka udhëhequr me të vërtetë mirë mbrojtjen e BVB-së dhe ka luajtur një rol kyç në udhëtimin e tyre drejt finales së Ligës së Kampionëve.

Hummels, i cili ka përfaqësuar Gjermaninë në 78 raste, nuk ka marrë ende një vendim përfundimtar për të ardhmen e tij pas fundit të sezonit. Kontrata e tij aktuale me Borussia Dortmund do të përfundojë në fund të sezonit aktual.

Tashmë janë shpallur ftesat për Nico Schlotterbeck, Jonathan Tah dhe Robin Koch në skuadrën e Gjermanisë. Mbrojtësi i Real Madridit, Antonio Rudiger është gjithashtu i përfshirë, teksa Gjermania kërkon të fitojë Kampionatin Evropian në shtëpinë e tyre.

Me Hummels që nuk mori një thirrje, Waldemar Anton i Stuttgart mund të emërohet tani si qendërmbrojtësi i pestë në skuadër. Skuadra e plotë e Gjermanisë për Kampionatin Evropian do të shpallet të enjten. Gjermania do të përballet me Skocinë, Zvicrën dhe Hungarinë gjatë fazës së grupeve.

S.DH/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?