Hakerët rusë përdorën qasjen në Microsoft për të vjedhur emailet e qeverisë amerikane

12 Prill, 07:48| Përditesimi: 12 Prill, 07:49

 • Share

Agjencia amerikane për sigurinë kibernetike dhe të infrastrukturës, CISA, tha se hakerë të mbështetur nga qeveria ruse shfrytëzuan qasjen e tyre tek sistemi i emaileve të programit Microsoft për të vjedhur letërkëmbimet midis zyrtarëve dhe gjigandit të teknologjisë, thuhet në një direktivë emergjente që u bë publike të enjten.

Në direktivën që mban datën 2 prill, agjencia paralajmëron se hakerët po shfrytëzonin detajet e njëjtësimit që ndahen me email në përpjekje për të penetruar në sistemet e klientëve të Microsoftit, përfshirë një numër të paspecifikuar agjencish qeveritare. CISA nuk pranoi të thoshte se cilat agjenci qeveritare ishin prekur. Kompania Microsoft nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

“Organizata të tjera mund të jenë ndikuar gjithashtu nga penetrimi në emailat e korporatës Microsoft”, tha CISA, duke inkurajuar klientët që të kontaktojnë firmën Microsoft për detaje të mëtejshme.

SI.E./ReportTv.al
Komento

Komente

 • Turi: 12/04/2024 07:57

  Amerika ja ka gjetur ilacin , per cdo gje qe ndodh ne vendin e tyre ata akuzojne vetem Ruset , mire e kane jua hedhin fajin te tjereve duke mbuluar gabimet dhe dobesite e tyre

  Përgjigju
  • iruT: 12/04/2024 08:39

   O Turitum ti na qenke nje amorus i flakt. Tenke nga ata komuniçtat e perbetuar qe per idealin e partis denancon baben e vet

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?