GOLAT/ Man. United e bën dramë, larg 1/8 të Champions League! Spektakël dhe 'lumë golash' në Madrid dhe Lisbonë, Arsenal luan 'tenis' me Lens

29 Nëntor 2023, 23:24| Përditesimi: 30 Nëntor 2023, 13:20

Champions League nisi dhe vijoi mbrëmjen e së mërkurës me surpriza. Në 18:45 Galatasaray dhe Man. United barazuan 3-3 në Stamboll, ndërsa Sevilla humbi 2-3 në shtëpi me PSV dhe i jep lamtumirën eventit. Në 21:00 Reali mundi 4-2 Napolin në Spanjë, Benfica dhe Inter barazuan 3-3, teksa Arsenali fitoi 6-0 kundër Lens. Bayern Munich vetëm 0-0 në shtëpi. Skuadra që siguroi një biletë për në 1/8 e Champions nga kjo mbrëmje ishte PSV, që përmbysi Sevillan.

Tanimë numri i skuadrave që kalojnë në 1/8 e Champions shkon në dymbëdhjetë. Bayern Munich, Arsenal, PSV, Real Madrid, Sociedad, Inter, Atl. Madrid, Lazio, Dortmund, Manchester City, Leipzig dhe Barcelona janë skuadrat e kualifikuara edhe pse raundi i grupeve ka edhe nga një takim.

Në "Rams Park" në Stamboll, Galatasaray barazoi 3-3 me Manchester United në një ndeshje të "çmendur" për raundin e pestë në grupin A të Champions League. Në "ferrin" e tifozëve vendas, "Djajtë e Kuq" nuk mundën të merrnin tri pikë duke komplikuar pozitat për një biletë në fazën e 1/8, pasi ndeshjen e fundit e luajnë në shtëpi kundër Bayern Munich. Sfida nisi mirë për miqtë e ten Hag që shënuan dy gol në 18 minutat e para të lojës. Garnacho dhe Bruno Fernandes shënuan për United, para se Ziyech të shkurtonte në të 29 minutë.

Edhe pjesa e dytë nuk zhgënjeu, duke nisur me gol që në të 55 minutë me McTominay. Kur u duk se United i kishte tri pikët në "xhep", skuadra nga ishulli u tradhtua nga Onana, me gardianin që nuk ndali një goditje të Ziyech në minutën e 62-të, për golin e 2-3. Më pas ishte Akturkoglu që në minutën e 71 vendosi ekuilibrat në 3-3. Me Bayernin e Munihut të kualifikuar, Galatasaray shkon në kuotën e pesë pikëve në vendin e dytë dhe ndeshjen e fundit në grup e ka me Copenhagen në udhëtim. United me katër pikë mban vendin e fundit dhe duhet të shpresojë që danezët të ndalin turqit në sfidën e fundit, ndërsa ata të kalojnë Munich për një biletë më tej. Duket se me barazimin e sotëm United do jetë jashtë 1/8 të Champions, edhe pse matematikisht kanë mundësi për më tej.

Ndeshje me përmbysje të "çmendur" në "Sanchez Pizjuan". Sevilla humbi 2-3 në shtëpi me PSV dhe i jep lamtumirën Champions League duke mbetur në fundin e grupit B me vetëm 2 pikë. Spanjollët shënuan dy herë me Sergio Ramos në minutën e 24 dhe En Nesyri në të 47 minutë. Më pas holandezët e Bosz do "ndizeshin" duke shënuar tre herë me Saibari, autogolin e Gudelj dhe Pepi në 90+2. Kështu, PSV shkon në kuotën e tetë pikëve në vendin e dytë në grup, ndërsa Sevilla me vetëm dy pikë dhe me tre humbje radhazi në Champions mban vendin e fundit dhe i jep lamtumirën këtij kompeticioni, duke mos pasur asnjë shans të kalojë më tej.

Ndeshje fantastike në stadiumin e "Dritave" në Portugali. Benfica dhe Inter barazuan 3-3 në grupin D të Champions League. Nënkampionët e këtij kompeticioni, Inter tregoi shpirtin luftarak dhe nga 3-0 e mbylli ndeshje më 3-3 me Kristjan Asllanin që luajti 90 minuta. Ndeshja nisi keq për zikaltërit, me një ish si Joao Mario që shënoi tripletë për "Shqiponjat" në minutat 5, 13 dhe 34, me golin e dytë që erdhi si pasojë e një gabimi nga Asllani.

Pjesa e dytë ishte me tjetër fytyrë për Interin, që shënoi me Arnautovic në të 51 minutë, Frattesi në të 58 minutë dhe goli i barazimit nga Sanchez me penallti në minutën e 72. Në fund Benfica mbeti me një lojtar më pak pas të kuqit me VAR për Antonio Silva. Grupi D i ka mësuar skuadrat që kalojnë më tej, me Sociedad dhe Inter që kanë një biletë për në 1/8. Tanimë të dyja skuadrat do përballen në javën e fundit në Milano, për të mësuar se cila do kalojë si skuadra e parë.

Real Madridi fitoi 4-2 me Napolin në grupin C të Champions League. Për javën e pestë, "Galaktikët" nuk kursyen italianët edhe pse pësuan gol që pas nëntë minutave lojë me Simeone. Ndërkohë Reali shënoi me Rodrygo dhe Bellingham për të përmbysur ndeshjen që në pjesën e parë. Në pjesën e dytë ishte Anguissa që barazoi për 2-2. Fundi i lojës solli dy gola për Realin, me Nicolo Paz që shënoi në të 84 minutë. Në fund ishte Joselu në të 90+4 që shënoi për rezultatin final 4-2. Ndërkohë Napoli nuk e ka siguruar ende matematikisht kalimin në 1/8, teksa luan ndeshje e fundit kundër Bragës në Itali.

Champions League, raundi 5 - e mërkurë:

Grupi A

18:45 Galatasaray 3-3 Man. United (Ziyech 29', 62', Akturkuglu 71' / Garnacho 11', Fernandes 18', McTominay 55')

21:00 Bayern Munich 0-0 Copenhagen

Grupi B

18:45 Sevilla 2-3 PSV Eindhoven (Ramos 24', En Nesyri 47' / Saibari 68', Gudelj 81' (og), Pepi 90+2')

Ora 23:02
Spektakël me gjashtë gola, Real Madrid mund 4-2 Napolin në 'Bernabeu' (VIDEO)

Ora 21:01
VIDEO/ Nga 2-0 në 2-3, PSV i bën 'gjëmën' Sevillas në Spanjë dhe e eliminon nga Liga e Kampioneve

Ora 20:59
'Djajtë e Kuq' ngecin në 'ferrin' e Stambollit, Galatasaray 3-3 Man. United! Djemtë e ten Hag rrezikojnë kualifikimin në Champions (VIDEO)