Gjermania do t’i dhurojë Ukrainës një sistem shtesë mbrojtës ‘Patriot’

13 Prill, 17:03| Përditesimi: 13 Prill, 17:05

  • Share

1713020711_dsvsagsgsg.JPG

Gjermania do të dërgojë një sistem shtesë të mbrojtjes ajrore ‘Patriot’ në Ukrainë për të fuqizuar forcat e saj të armatosura dhe për t'i ndihmuar ato të zmbrapsin sulmet ajrore të shtuara ruse.

Këtë e bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes nga Berlini.

“Për shkak të rritjes së sulmeve ajrore ruse kundër Ukrainës, qeveria gjermane ka vendosur të forcojë më tej mbrojtjen ajrore të Ukrainës”,- thuhet në një deklaratë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Disa rajone mbeten pa energji elektrike! Putin synon të rindezë termocentralin Zaporizhzhia


K.M/ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?