‘Gjë e gabuar të gjykosh prokurorët’, Etjen Xhafaj: PS ndërmori një ndryshim drastik të drejtësisë, e mori parasysh se mund të prekej

23 Maj, 22:09| Përditesimi: 23 Maj, 22:56

  • Share

 

Deputeti i PS-së Etjen Xhafaj, u shpreh se nuk duhet gjykuar nga opinioni prokurori apo gjyqtari, teksa në Frontline diskutohej paraqitja e Dumanit në Komisionin e Ligjeve.

'Kemi ardhur këtu pas vitesh të gjata pa pikë drejtësie. Një sistem kur vjen nga aq poshtë duhet një ndërhyrje drastike. PS e mori parasysh edhe pse mund të prekej. Ashtu siç e tha, sepse ka nevojë për një sistem ku drejtësia është e barabartë për të gjithë. Një sistem që ka jo vetëm prokuror, por edhe gjyqtarë edhe avokatë. Nuk mund të komentoj fjalët e prokurorit të posaçëm. Prokuroria matet me çështje që ka çuar në gjykatë. Është gjë e gabuar të themi ky është i mirë, ky është i keq. Drejtësia është e verbër. PS dhe Edi Rama ka treguar vullnetin e tij.

Lojë kungulleshkash. Ky është fajtor se mendoj unë, tjetri është ky tjetri. PS e votoi të gjithë paketën e sistemit të drejtësisë sepse na duhet një sistem që largon sistemin e armiqve të popullit. Duhet të shkojmë me të gjitha komponentët e gjyqësorit', tha Xhafaj.


Lajmi kryesor:

Dumani para Ligjeve/ Poli Hoxha në Frontline: Revoltohem me analistët që e sulmojnë! Debat i ashpër me Dhulin: Në SPAK ka edhe të kapur


G.K//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?