Gaza/ Media: Më pak se 100 pengje izraelite janë gjallë

22 Shkurt, 21:49| Përditesimi: 22 Shkurt, 21:51

  • Share

1708635062_zaxsxsxsx.JPG

Foto të izraelitëve që mbahen peng nga Hamas 

Aktualisht, 130 pengje mbahen ende në Rripin e Gazës (111 burra dhe 19 gra, duke përfshirë dy fëmijë dhe 11 të huaj), përveç katër pengjeve të mbajtura nga Hamasi para 7 tetorit.

Të paktën 32 nga pengjet nuk janë më gjallë dhe Hamasi mban trupat e tyre. Kjo raportohet nga burime brenda qeverisë izraelite për mediat, transmeton La Reppublica.

Deri më tani, 121 pengje janë liruar, duke përfshirë 86 izraelitë dhe 24 të huaj. Tetë pengje të vrarë u gjetën nga forcat forcat izraelite si dhe tre të tjerë pengje u vranë gabimisht gjatë luftimeve.

Trupat e tyre u kthyen në Izrael.

Më shumë se 1,200 njerëz janë vrarë në Izrael deri më tani, dhe më shumë se 14,000 të plagosur janë evakuuar në spitale.


Lajmi kryesor:

Lufta në Gaza/ Mbi 29 mijë palestinezë të vrarë dhe rreth 70 mijë të plagosur që nga fillimi i luftës! WSJ: Hamas do të lironte pengjet izraelite në këmbim të 3 mijë të burgosurve palestinezë


K.M/ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?