Vllaznia me trofeun

Futboll femra/ Vllaznia mund Apoloninë në finale dhe shpallet kampione e Shqipërisë për herë të 11-të radhazi

12 Maj, 20:41| Përditesimi: 12 Maj, 20:42

  • Share

Vllaznia është shpallur zyrtarisht kampione e edicionit futbollistik 2023-2024 në kampionatin e futbollit të vajzave, që këtë sezon ishte i veçantë për shkak të aplikimit të formulës “Final Four”.

Në finalen e zhvilluar në “Shtëpinë e Futbollit” ndaj Apolonisë, Vllaznia fitoi me rezultatin e thellë 4-0 duke siguruar trofeun e 11-të radhazi të titullit kampion të Shqipërisë në futbollin e vajzave.

Ndeshja finale u zhvillua edhe me sistemin VAR, ndërsa takimi foli vetëm për Vllazninë që zhbllokoi rezultatin me Esmeralda Franjën në minutën e 21-të dhe më pas shkodranet realizuan edhe dy gola të tjerë me Berishën në minutën e 24-t dhe Ramadanin në të 27-tën.

Fitoren spektakolare të Vllaznisë e vendosi kapitenia Ezmiralda Franja në minutën e 51-të që shënoi golin e katërt të sfidës dhe të dytin personal. Ky ishte edicioni i 11-të radhazi që vajzat kuqeblu fitojnë titullin kampion të Shqipërisë në futbollin e vajzave.

Vllaznia e vajzave do të përfaqësojë Shqipërinë në raundin para-eliminator në UEFA Champions League. Në ceremoninë e zhvilluar në fund të sfidës finale, Zv. Presidenti i FSHF-së, Arben Dervishaj i dorëzoi medaljet dhe trofeun ekipit të Vllaznisë.

S.DH/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?