François Vérove

Bota

Francë/ Vetëvritet ish-polici me një të shkuar të errët që terrorizoi Parisin e viteve ‘90

6 Tetor 2021, 03:45| Përditesimi: 6 Tetor 2021, 03:54

  • Share

Një ish-oficer policie ka kryer vetëvrasje dhe ka lënë pas një shënim duke rrëfyer krimet e tij me të paktën 4 vrasje dhe 6 përdhunime mes viteve ’86 -’97

Ish-polici François Vérove vrau veten më 29 shtator nga mbidoza në moshën 59-vjeçare pasi policia vendase kishte filluar të dyshonte rreth tij. Lajmet franceze kanë zbuluar se Vérove ishte realisht një vrasës kriminal i njohur si ‘Le Grêlé’ (njeriu me shenja) i viteve ’90. Menjëherë pas vdekjes së tij autoritetet vendase kanë ekzaminuar trupin ku rezultoi si vrasësi serial që po kërkonin prej 35 vitesh.

Vérove u thirr nga policia për të siguruar një mostër të ADN -së së tij më 24 shtator dhe u raportua i zhdukur nga gruaja e tij tre ditë më vonë. Trupi i tij u zbulua në një apartament me qira së bashku me një shënim vetëvrasjeje që pranonte krimet e tij në Grau-du-Roi, përgjatë bregdetit Mesdhe. Vérove nuk specifikoi vrasjet në të cilat ishte përfshirë, por burimet tregojnë se ai pranoi "impulset e mëparshme" në letër dhe tha se që atëherë kishte reflektuar për to.

Ndër viktimat e tij ishte 11-vjeçarja Cécile Bloch, e cila u raportua e zhdukur në '86 pasi ajo nuk u paraqit në shkollë. Viktimat e tjera të vrasjes Vérove është potencialisht i lidhur për të përfshirë një burrë 38-vjeçar dhe dy vajza Irmgard Mueller 20 vjeç vrarë në 1987 dhe në zhdukjen e Karine Leroy, 19 vjeç në 1994.

"Ne nuk do t'i dimë kurrë të gjitha krimet e kryera nga Le Grêlé," tha Didier Saban, një avokat që përfaqëson familjet e viktimave, për mediat. Si rezultat i letrës së rrëfimit, pritet që shumë raste të rihapen për të parë nëse Vérove mund të lidhet me më shumë raste vrasjesh ose sulmi.

Në kohën e krimeve të tij, Vérove ishte pjesë e një njësie policore që hetonte rastet e mundshme të pedofilisë.

"Ne kishim këtë bindje se ai ishte ose oficer ose ‘xhandar’, si nga dhuna që përdori kundër viktimave të tij ashtu edhe nga taktikat që ai zotëroi," shtoi Saban, i cili sugjeroi që Vérove mund të kishte paraqitur letrat kredenciale të policisë për të tërhequr viktimat e tij.

 

 

G.MO/ReportTv.al
Komento

Komente

  • Fluturs: 06/10/2021 04:43

    Shume e keqe puna e Ardi Veliajt.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?