'Foli si showmen' Dhuli përplaset me Poli Hoxhën për Dumanin: Gjuhën e tij e shoh kur firmos aktet

23 Maj, 21:41| Përditesimi: 23 Maj, 22:58

  • Share

 

Debat i ashpër u zhvillua në Frontline me Marsela Karapançon, teksa Poli Hoxha dhe Skerdjan Dhuli debatuan mbi paraqitjen e Dumanit ditën e djeshme në Komisionin e Ligjeve. 

Për Dhulin nuk foli në gjuhën e prokurorit, por të shou menit. Ndërsa Poli Hoxha, e vlerëson gjuhën e Dumanit kur firmos aktet. 

Poli Hoxha: Mesazhi tjetër ishte, ku pati një cedim emocional, ku hidhen hijet e dyshimit se SPAK bën lojën, iu mbushën sytë me lot, kjo është fyerje. Ti godet llumin, një pus i thellë, dhe këta bëkan lojën. Marrin guximin, ne dalim këtu dhe i relativizojmë. Të kesh me miliarda me biznese me killera, ti godasësh, ti shkatërrosh lidhjet dhe të thonë këta ti bën lojën. Mesazhi tjetër është, njihet si prokuror që ka idealizëm.

Dhuli: Del pjesa e shou men. Nuk është gjuhë prokurori.

Hoxha: Atë që thua ti, është atje kur firmos. Gjuhën e tij e shikoj tek aktet unë. Nuk e shikoj kur del Berisha, Meta, Rama, ata e kanë gjuhën. Gjuhën e tij e shoh tek ata bilancet.

Dhuli: Ai përfaqëson veten e vet. Prokurorët janë autonom. Këtu flet si prokuror, e di që është thjesht administrativ. Diskutimi i SPAK nuk bëhet tek integriteti i një personi si Dumani. Në çdo ekip ka dhe lojtarë mediokër. Sigurisht që edhe brenda 18-shes së SPAK janë prokuror të kapur nga Edi Rama. Edvin Kondili është i Edi Ramës, e donte kryeprokuror. Është prokurori që ka lënë Ilir Beqjan të lirë.

Xhafaj: Ju paskeni mbarua punë, jeni jurist, avokat gjykatës, ka mbetur ti pushkatosh.

Dhuli: Ekziston një prokuror në Europë që harron të mbyll dosjen. Është prokurori i Vangjush Dakos. Ka prokuror me dinjitet por edhe prokuror kamikazë.

Lita: Nuk je profesori që ve nota.

Hoxha: Mos jep direktiva, bëj analiza.

Dhuli: Prokurori që la të lirë Vangjush Dakon duhet futur në burg. Nuk ndodh askund që prokurori të mos mbyllë hetimet dhe të lirohet. 


Lajmi kryesor:

Dumani para Ligjeve/ Poli Hoxha në Frontline: Revoltohem me analistët që e sulmojnë! Debat i ashpër me Dhulin: Në SPAK ka edhe të kapur


G.K/ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?