Paola Cortellesi

Filmi italian që mundi 'Barbie'

25 Prill, 08:29| Përditesimi: 25 Prill, 08:36

  • Share

"Barbie" i Greta Gerwig mund të jetë filmi me fitimet më të mëdha i realizuar ndonjëherë nga një regjisore femër dhe filmi me fitimin më të madh të vitit 2023. Por ai u mposht në Itali nga një film tjetër, i realizuar gjithashtu nga një grua dhe që flet për përvojën femërore.

There's Still Tomorrow (C'è Ancora Domani), nga aktorja, shkrimtarja dhe këngëtarja 50-vjeçare Paola Cortellesi, tani po publikohet në të gjithë Evropën, përfshirë Britaninë e Madhe. Ai u bë një fenomen në Itali vitin e kaluar, duke marrë më shumë para se Barbie dhe Oppenheimer.

Që nga muaji i kaluar, filmi kishte arritur 31.5 milion £ në kinema, ishte filmi me fitimet më të mëdha në vend i vitit 2023 dhe filmi më i suksesshëm i realizuar ndonjëherë nga një grua italiane.

Cortellesi i thotë BBC News se ende nuk mund ta besojë suksesin e filmit.

"Unë kam qenë aktore për gati 30 vjet, dhe kam shkruar skenarë për 10 vitet e fundit, tani kam bërë filmin tim të parë në moshën 50-vjeçare."

Megjithatë, një pjesë e arsyes që There's Still Tomorrow mund të ketë arritur një akord të tillë në Itali, është se heroina, Delia, (e luajtur gjithashtu nga Cortellesi) dhunohet fizikisht dhe psikologjikisht nga i shoqi. Në film, Delia është një shtëpiake dhe nënë që jeton në varfëri në Romën e pasluftës në vitin 1946, viti kur gratë italiane morën për herë të parë votën.

Megjithatë, historia e filmit prek audiencën bashkëkohore italiane. Sipas statistikave të fundit të policisë, 120 gra u vranë në Itali në vitin 2023, rreth një grua në çdo tre ditë. Sipas statistikave më shumë se 50% e tyre u vranë nga partnerët ose ish-partnerët.

Çështja e femicidit shpërtheu në Itali në nëntor 2023, disa javë pas publikimit të filmit There's Still Tomorrow. Protesta masive u mbajtën për vrasjen e studentes 22-vjeçare Giulia Cecchettin, e cila dyshohet se u vra nga ish-i dashuri i saj, i cili është në pritje të gjyqit.

Funerali i saj u ndoq nga mijëra njerëz dhe vdekja e saj shkaktoi protesta të mëdha dhe thirrje për më shumë mbrojtje për gratë.

"Tema e vrasjes së grave është fatkeqësisht shumë, shumë aktuale, veçanërisht në Itali," shpjegon Cortellesi.

Regjisorja thotë se temat e dhunës ndaj grave kanë qenë pjesë e skenarit të saj prej vitesh, si dhe në punën e saj në skenë dhe ekran si aktore, ndonëse thotë se nuk e ka përjetuar vetë.

“Doja të bëja një film bashkëkohor të vendosur në të kaluarën në mënyrë që të krahasoja çfarë ka ndryshuar dhe çfarë ka mbetur e njëjtë,” shpjegon ajo.

"Ne tani, si gra, mund të kemi disa të drejta dhe garanci, por ajo që nuk ka ndryshuar në shoqëri është ky mentalitet që dashurinë dhe e kthen atë në zotërim. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për edukim më të mirë."

SI.E./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?