Eskallop viçi me domate nga zonja Albana

16 Maj, 12:15| Përditesimi: 16 Maj, 12:17

 • Share

Eskallop viçi me domate

Përbërësit:

 • 800 gr mish viçi kontrafileto
 • 1/2 fç vaj
 • Pak miell
 • Galetë e bluar
 • Vezë e rrahur
 • 8 domate të pjekura mirë
 • 1 qepë e madhe
 • 1 spec i madh
 • 2-3 thelpinj hudhra
 • 8 feta djathë
 • 5 lugë gjalpë
 • Kripë e piper

Përgatitja:

Pasi presim eskallopët në 8 feta, u hedhim kripë e piper, i kalojmë në miell, në vezë të rrahur ku hedhim dhe pak vaj, pastaj në galetë dhe i skuqim në tigan në yndyrë të nxehtë nga të dy anët, sa të marrin ngjyrën e kuqerremtë. Lyejmë me gjalpë një tavë të përshtatshme ku vendosim me rradhë eskallopët dhe sipër tyre vëmë një shtresë me feta domatesh pasi u kemi hequr cipën dhe farëzat. Në vijim presim imët qepën, specin, hudhrat, i trazojmë me kripë e piper dhe i hedhim të përhapura mbi eskallopët që të mbulohen mirë, ndërsa të gjithë sipërfaqen e mbulojmë prapë me feta të holla djathi. E vendosim tavën në pjekje në furrë mesatare sa të marrë ngjyrë të kuqerremtë. Eskallopët i shërbejmë të ngrohtë spërkatur me pak gjalpë.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?