Oleksandr Pielieshenko

Dy herë kampion Evrope, peshëngritësi ukrainas vdes nga sulmet ruse në moshën 30-vjeçare

8 Maj, 11:50| Përditesimi: 8 Maj, 11:51

  • Share

Kampioni i dyfishtë ukrainas në Evropianin e Peshëngritjes, Oleksandr Pielieshenko u vra në luftimet kundër Rusisë, njoftoi të hënën federata ukrainase e peshëngritjes. Pielieshenko, 30 vjeç, fitoi medaljen e artë evropiane në 2016 dhe 2017, teksa  humbi një medalje në Lojërat Olimpike të Rios 2016, ku doli i katërti në kategorinë deri në 85 kg.

“Me pikëllim të madh duhet t’ju ​​themi se zemra e sportistit të madh ukrainas Oleksandr Pielieshenko ka pushuar së rrahuri”, njoftoi federata në një deklaratë.

Ai u vra të dielën, sipas federatës. Trajneri kombëtar i peshëngritjes së Ukrainës, Victor Slobodianiuk tha se Pielieshenko "vdiq si hero duke mbrojtur Ukrainën".

"Lufta merr më të mirët prej nesh. Kjo është një humbje shumë e rëndë për të gjithë komunitetin e peshëngritjes së Ukrainës. Heronjtë nuk vdesin," tha Slobodianiuk.

Pielieshenko iu bashkua ushtrisë ukrainase në shkurt 2022 në fillimin e pushtimit rus, vuri në dukje Komiteti Olimpik i Ukrainës në mesazhin ngushëllues për sportisin kampion Evrope.

S.DH/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?