Dumani: SPAK produkt i vullnetit politik, por veprimtaria apolitike

22 Maj, 13:08| Përditesimi: 22 Maj, 13:39

  • Share

 

Kreu i SPAK Altin Dumani teksa po raportonte në komisionin e Ligjeve tha duke ju përgjigjur deputetit të PD-së Enkelejd Alibeaj tha se SPAK është produkt i vullnetit politik, por veprimtaria e tij është apolitike.

Alibeaj; Ka një konstatim që lidhet reforma në drejtësi e kryesisht SPAK është një produkt politik. Mund të ndërmarrim iniciativa ligjore për ta kthyer situatën në fazën kur pandëshkueshmëri mbretëronte. Politikisht kohët e fundit është përmendur një lloj vullneti politik për të ndërhyrë në sistemin e drejtësisë madje atë të SPAK. Ju thatë se skam më nevojë për ndërhyrje ligjore në çështjen e SPAK?

Dumani: Që reforma anë drejtësi është produkt politik ajo dihet. SPAK është produkt i vullnetit politik të shfaqur përmes ndryshimeve kushtetuese dhe ligjore. Po të mos ishte vullneti politik nuk mund të behej. Është produkt politik, por veprimtaria është a politike.


Lajmi kryesor:

Kreu i SPAK raporton tek 'Ligjet'/ Akuzat e Berishës, Dumani i prerë: S’jam peng i askujt! Drejtësia s'mund të sfidohet! Zero shanse të ndikojë kush!


M.Q.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?