Dosja e terroristëve, ish-prokurorja Imeraj: Nga vettingu u shkarkova për Natën e Kadrit, më vinin SMS që të ‘thamë mos u merr me ne’

14 Maj, 20:20| Përditesimi: 14 Maj, 20:44

  • Share

 

Elisabeta Imeraj, ish-drejtuese e Prokurorisë së Tiranës, ka folur në emisionin ‘Frontline Interview’ në Report Tv në lidhje me dosjen që ka hetuar në kohën kur ishte prokurore. Një nga dosjet që u evidentua nga gazetarja Marsela Karapanço ishte dosja e terroristëve, që kishte të bënte me imamët e akuzuar për xhihadizëm.

Imeraj tha se çdo seancë niste me mallkime ndaj saj dhe shtoi se është kur është shkarkuar nga vettingu ka përkuar me Natën e Kadrit, që është një ditë feste për myslimanët. Imeraj tha se ka marrë shumë mesazhe të ku i thonin që të ‘thamë mos u merr me ne’.

'Problematikën më të madhe e kishin se prokurori mund të ishte femër. Çështje të tilla kur rrugëton në sistemin e drejtësisë dhe në veçanti në prokurori do të përballesh me shumë gjëra me intimidime, me epitete, etiketa. Nuk mendoja se edhe në procesin e vettingut do të përballesha më të njëjtat gjëra. Të ndjerit në situata stresuese. Një nga çështjet që më ka kalitur mënyrën e sjelljes karshi presioneve, durimin por edhe mënyrën e të komunikuarit me njerëzit është edhe kjo çështje. Ka qenë një çështje e vështirë. Në momentin fillestar duke qenë një shoqëri që vijmë nga një sistem post komunist ku feja dhe besimi kishin vendin e merituar, kam patur një lloj skepticizmi në raport me atë se çfarë bëhej me atë mendim se feja janë të lirshme e duhet të zbatohen. Jam krenare se ka qenë pikërisht kjo çështje që kemi arritur të dënojmë ata që rekrutonin duke shfrytëzuar besimin fetar me qëllimin për tu vrarë në Siri, por edhe kemi arritura ta frenojmë. Kjo është gjëja më ë mirë që mund të marrim. Momente që më bëjnë të kujtoj kjo çështje ka të bëjë me faktin se ato nuk e njihnin shtetin, faktin që ishin shumë agresiv karshi gjykatës dhe prokurorit. Fakti që procesi gjyqësor fillonte me mallkime dhe mbyllej me mallkime, karshi meje dhe gjykatës. Bën një gjë të tillë me seanca gjyqësore të tejzgjatuar me seanca ku kishte tensione dhe presione. Ky proces i tillë në fakt, në procesin tim, jam shkarkuar më 27 prill që përkonte me Natën e Kadrit një ditë festë. Nuk e ke idenë sa mesazhe më kanë ardhur me thonin të kemi thënë mos u merr me ne. Besoj se ndonjëherë zgjidhen edhe mesazhe për tu dhënë qoftë edhe me datat.'- tha Imeraj.


Lajmi kryesor:

Elisabeta Imeraj në Frontline Interview: Pritshmëria për SPAK e madhe, por s’është e vetmja që duhet të lulëzojë! Ndryshimet në drejtësi, mund të jenë edhe pozitive


M.Q.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?