DOKUMENTET/ 'Pati të shtëna nga turma', Ruçi i raportoi Nanos në mbledhjen e qeverisë për vrasjen e 4 protestuesve në Shkodër në ‘91

2 Prill, 22:27| Përditesimi: 2 Prill, 22:35

  • Share

Repolitix në Report Tv zbardh mbledhjen e mbledhjen e këshillit të ministrave, mbajtur në 4 prill 1991, dy ditë pas protestës me katër të vrarë në Shkodër.

Mbledhja drejtohet nga Kryetari i Këshillit të Ministrave, Fatos Nano dhë në fokus kishte ngjarjet e dy prillit në Shkodër. Raportimet për këtë ngjarje i bënte ministri i Brendshëm Gramoz Ruçi.

FATOS NANO: Shoku Gramoz.

GRAMOZ RUCI: Të njoh qeverinë me ngjarjen e Shkodrës e njoh, por aty kanë qenë shokët e hetuesisë dhe të prokurorisë sot në Shkodër.

FATOS NANO: Po mirë, të dëgjojmë shokët e organeve të drejtësisë atëherë.

GRAMOZ RUCI: Në qoftë se është kështu, atëherë ju njoh se çfarë ndodhi, qysh ndodhi.

QMAL LANE: Per hetim  nuk ka asgjë, shoku Fatos,

FATOS NANO: Ç'do me thënë, më fal se nuk të kuptova, çdo me thënë u dëgjuan krisma?

GRAMOZ RUÇI: Nga turma, nga demostruesit u dëgjuan krisma arme dhe eksplozivi. Në këtë kohë u hap zjarr në ajër nga...

FATOS NANO: Ku në mes të turmës ishin krismat dhe eksplozivi?

GRAMOZ HUCI: Po pra.

FATOS NANO: Ku u hodh eksplozivi?

GRAMOZ RUCI: U hodh në ambientet e jashtme, drejt Komitetit të Partisë, drejt godinës dhe forcave të rendit.

FATOS KANO: Domethënë u hodh eksploziv nga turma drejt godinës.

GRAMOZ RUCI: U hodh eksploziv drejt Komitetit të Partisë dhe forcave që mbronin Komitetin e Partisë, eksploziv, në këtë kohë forcat e rendit...

Gramoz Ruçi: Vazhdoi hedhja e eksplozivit mbi autoblinda në drejtim të Komitetit të Partisë së Punës etj. Në këtë kuadër edhe forcat e rendit kanë gjuajtur, në orën 11 e 30', u mor vesh se nga gjuajtjet që ishin bërë, ishin dëmtuar 3, domethënë kishin vdekur 3 veta dhe ishin plagosur disa të tjerë.

FATOS NANO: Në 11 e 30 u mor vesh kjo?

GRAMOZ RUCI: Po, në 11 e 30, se atëherë kanë...

FATOS NANO: Nuk dihet kur u vra i pari, kur u vra i dyti, kur u vra i treti?

GRAMOZ RUCI: Në të njëjtën kohë janë vrarë që të gjithë, shoku, sipas, në të njëjtën kohë janë vrarë që të gjithë.

*Përveç anëtarëve të Këshillit të Ministrave, në mbledhje marrin pjesë edhe zëvendësministri i Punëve të Jashtme, SOKRAT PLAKA; kryetari i Gjykatës së Lartë, KLEANΤΗΙ KOVI; kryetari i Hetuesisë së Përgjithshme, QEMAL LAME; prokurori i përgjithshëm, RRAPI MINO ...


Lajmi kryesor:

Masakra e 2 prillit/ ‘Repolitix’ sjell dokumente ekskluzive: Gramoz Ruçi i raportonte Ramiz Alisë për 4 protestuesit e vrarë në 1991


B.K//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?