Foto ilustruese

Cilat janë efektet anësore nëse pimë kafe me stomakun bosh

9 Qershor, 12:49| Përditesimi: 9 Qershor, 12:52

  • Share

Për shumë njerëz një mëngjes pa kafe është i paplotë. Mirëpo pavarësisht se konsumimi i saj ju jep energji, pirja e kafesë me stomakun bosh mund të sjellë një sërë rreziqesh për shëndetin tuaj.

Ankthi dhe nervozizmi
Kafeina është një stimulues që mund të rrisë vigjilencën dhe nivelet e energjisë. Megjithatë, konsumimi i saj me stomak bosh mund të përforcojë efektet e saj, duke çuar në rritje të ankthit dhe nervozizmit.

Rreziku i aciditetit të stomakut
Kafeja është acidike dhe kur konsumohet me stomakun bosh, mund të përkeqësojë problemet e aciditetit të stomakut. Kombinimi i kafeinës dhe niveleve të larta të aciditetit mund të irritojë mukozën e stomakut, duke çuar në parehati dhe urth. Me kalimin e kohës, ekspozimi i shpeshtë ndaj kafesë acidike mund të kontribuojë në zhvillimin e si gastritit ose ulçerës peptike.

Përkeqëson problemet me tretjen
Për individët që kanë të bëjnë me probleme të tretjes si sindroma e zorrës së irrituar (IBS) ose sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD), pirja e kafesë me stomakun bosh mund të përkeqësojë atë. Efektet stimuluese të kafeinës mund të rrisin lëvizshmërinë e zorrëve, duke shkaktuar diarre ose dhimbje barku si dhe duke prishur më tej ekuilibrin delikat të sistemit tretës.

Ndërhyn në përthithjen e lëndëve ushqyese
Kafeja përmban përbërës të njohur si tanina, të cilat mund të ndërhyjnë në përthithjen e disa lëndëve ushqyese, duke përfshirë hekurin dhe kalciumin. Konsumimi i kafesë me stomakun bosh mund të pengojë aftësinë e trupit për të absorbuar këto lëndë ushqyese thelbësore, duke çuar në mangësi me kalimin e kohës.

Rrit përgjigjen ndaj stresit
Kafeina stimulon lirimin e kortizolit, i quajtur shpesh si hormoni i stresit, nga gjëndrat mbiveshkore. Ndërsa kortizoli luan një rol vendimtar në reagimin luftarak të trupit, nivelet e ngritura mund të kenë efekte të dëmshme për shëndetin. Mund të shkaktojë funksion të dobët imunitar, shtim në peshë dhe çrregullime të humorit.

Luhatjet e sheqerit në gjak
Kafeina mund të ndikojë në ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe metabolizmin e glukozës, duke çuar në luhatje të niveleve të sheqerit në gjak. Kur konsumohet me stomak bosh, kafeja mund të shkaktojë një rritje të shpejtë të nivelit të sheqerit në gjak.

Dehidratim
Kafeina është një diuretik, që do të thotë se nxit prodhimin e urinës dhe mund të çojë në rritjen e humbjes së lëngjeve nga trupi. Kur konsumohet me stomak bosh, kafeja mund të përkeqësojë dehidratimin, veçanërisht nëse marrja e mjaftueshme e lëngjeve nuk mbahet gjatë gjithë ditës.

Xh.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?