Bajame

Çfarë i ndodh organizmit kur konsumoni bajame

28 Maj, 22:46| Përditesimi: 28 Maj, 22:48

  • Share

Bajamet të pasura me magnez, kalium, fibra dhe proteina, janë ndër frutat e thata që i sjellin shumë benefite organizmit tuaj.

Këto janë disa prej përfitimeve që vijnë nga konsumimi i katër bajameve në ditë.

Mbrojnë shëndetin e zemrës
Antioksidantët, flavonoidët dhe vitamina E tek bajamet ulin rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës dhe e bëjnë atë më të fortë.

Ulin kolesterolin
Bajamet janë një burim i shkëlqyer i vitaminës E dhe kjo e fundit është një antioksidant i fuqishëm.
Antioksidantët mbrojnë qelizat nga dëmtimet e shkaktuara prej radikaleve të lira, ulin kolesterolin në gjak, pastrojnë enët e gjakut dhe pengojnë aterosklerozën.

Përmirëson kujtesën
Konsumi ditor i bajameve përmirëson aktivitetin dhe funksionet e trurit dhe përmirëson kujtesën.

Forcon kockat dhe dhëmbët
Bajamet përmbajnë fosfor dhe ky mineral i bën kockat dhe dhëmbët më të fortë.

Reduktojnë urinë
Bajamet përmbajnë shumë fibra e cila ju mban të ngopur për shumë gjatë duke penguar ngrënien e tepërt.

Ulin nivelin e sheqernave në gjak
Bajamet ulin e nivelin të sheqerit në gjak dhe prandaj konsiderohen si fruta mjaft të mira për shëndetin e diabetikëve.

Xh.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?