Byrek me të brendshme qingji, mish pule dhe qepë nga zonja Albana

27 Maj, 11:52| Përditesimi: 27 Maj, 11:53

 • Share

Byrek me të brendshme qingji, mish pule dhe qepë

Përbërësit:

 • 1 pako petë të pjekura
 • 3 petë të bëra vetë
 • 3 qepë të thata
 • 250 gr të brendshme qingji
 • ½ pulë
 • 1 lgj nenexhik
 • Spec djegës
 • Kripë, piper
 • Vaj ulliri

Për brumin e petëve të hapura vetë:

 • 300 gr miell
 • 3 pika uthull
 • 6 pika vaj ulliri
 • Ujë të vakët
 • Kripë

Përgatitja:

Thërrmojmë petët e pjekura në një enë ku shtojmë nenexhik dhe vaj ulliri. Zemë brumin për petët e njoma dhe hapim 3 petë të cilat i shtrojmë në një tepsi. Vendosim më pas petët e pjekura të thërrmuara duke sistemuar anësoret e petëve të njoma. E vendosim tavën në furrë të parangrohur në 180 gradë për 25 minuta. Ndërkohë në një tigan kaurdisim qepët e grira imët më pak kripë. Sapo qepët të bëhen transparente shtojmë të brendshmet e prera imët dhe mishin e pulës të cilin e kemi zjerë dhe e kemi bërë fije-fije. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe erëza sipas dëshirës. Këtë masë e vendosim mbi byrekun e pjekur. Në fund e lagim byrekun me pak nga lëngu i pulës dhe e rivendosim përsëri në furrë për 20 minuta.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?