Burani verore me speca e domate nga zonja Albana

17 Maj, 11:34| Përditesimi: 17 Maj, 11:36

 • Share

Burani verore

Përbërësit:

 • 500 gr speca
 • 500 gr domate
 • 4-5 lugë gjelle vaj
 • 2 kokrra qepë
 • 2 filxhanë kafeje oriz
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tenxhere me yndyrë kaurdisim qepët derisa të zverdhen, shtojmë specat e prerë në rripa, i kaurdisim në zjarr të ngadaltë, më pas hedhim domatet të qëruara e të grira hollë dhe i kaurdisim së bashku për 5-10 minuta. Shtojmë lëng mishi ose ujë, kripë e piper të zi dhe pasi të kenë marrë valë, hedhim orizin e pastruar. E lëmë buraninë të gatuhet në zjarr të ngadaltë dhe e servirim spërkatur me majdanoz të grirë hollë.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?