Bukuri natyrore, histori e gastronomi! Katundi i Vjetër në Mirditë po preferohet nga turistët: Natyrë e mrekullueshme, do vijmë sërish

12 Maj, 17:11| Përditesimi: 12 Maj, 17:27

  • Share

Vetëm 6 km larg rrugës së kombit, ndodhet fshati Katund i Vjetër në Mirditë, një nga destinacionet turistike që ka njohur zhvillim gjatë viteve të fundit. Natyra, prodhimet lokale dhe banoret punëtore e mikpritës, e kanë kthyer këtë zonë mjaft tërheqëse për vendasit e të huajt.

Rritja e temperaturave ka shtuar numrin e turisteve të cilët vinë nga vende të ndryshme të botës. Ata vlerësojnë bukuritë e kësaj zonë dhe mikpritjen e vendasve.

"Unë kam ardhur nga Holanda, bashkë me familjen për të kaluar ca ditë pushime këtu. Këtë vend e kemi gjetur në internet dhe po na pëlqen shumë. Natyre është e mrekullueshme. Ke mundësi të ecësh në natyre. Unë dua të vlerësoj dhe mikpritjen këtu. Njerëzit janë shumë miqësor dhe të dashur. Këto ditë që po kaloj këtu janë fantastike dhe është e sigurte që do të rikthehem sërish", tha një turist.

"Unë sot erdha këtu dhe po më pëlqen shumë. është qetësi ajër i pastër dhe një natyre e mrekullueshme. Ja vlen që të kalosh disa ditë këtu në Katund të Vjetër, pasi qenka një vend i mrekullueshëm. Do ju sugjeroja dhe miqve të mi të vinë këtu, pasi dhe njerëzit janë shumë mikpritës. Krahas bukurive edhe ushqimi është shumë i shijshëm. Unë kam shëtitur në shumë vende të botes, por zona si kjo nuk ka arritur të shoh dhe ta shijoj kaq shumë"”, tha një tjetër.

Resurset natyrore i kanë shfrytëzuar më së miri banorët e Katundit të Vjetër duke ngritur bujtina e restorante të cilët janë mjaft të frekuentuara. Teksa thonë e numri i turisteve është gjithnjë në rritje, vendasit kërkojnë më shumë investime në infrastrukture dhe rrjetin elektrik.

“Katundi i vjetër është i preferuar nga vende të ulëta. Janë të interesuar për natyrën. Kërkojnë dhe të shohin të kaluarën tonë, jetesën tonë dhe të kenë kontakt për njerëzit”, tha Bajron Nikolli, operator turistik.

E pasur me bukuri natyrore, kulture, histori dhe gastronomi turizmi në Mirditë po njoh gjithnjë e më shumë zhvillim dhe këtë e dëshmon dhe numri turisteve i cili është gjithnjë në rritje.

//ReportTv.al
Komento

Komente

  • Makiwa71: 14/05/2024 19:29

    Bukur Katundi i vjeter po me njerez te rinj!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?