Brushtull, gatim tradicional me miell misri, spinaq dhe djathë nga zonja Albana

23 Maj, 12:13| Përditesimi: 23 Maj, 12:14

 • Share

Brushtull

Përbërësit:

 • 500 gr miell misri
 • 1/2 kg spinaq
 • 1 tufëz kopër
 • 1 tufë me qepë të njoma
 • 1 tufëz majdanoz
 • 1 tufëz dhjozmë
 • 3-4 hudhra të njoma
 • 3 kokrra vezë
 • 300 gr djathë të bardhë
 • 1 filxhan vaj ulliri
 • 3 lgj gjalpë të tretur
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë spinaqin nga gjethet e dëmtuara, e lajmë mirë me ujë të bollshëm dhe më pas e shtypim fort. Shtojmë qepët e hudhrat e njoma të grira hollë, dhjozmën, koprën, majdanozin të prerë imët si dhe vajin e ullirit. Më pas, rrahim vezët në një pjatë dhe i hedhin brenda. Shtojmë djathin e thërrmuar, gjalpin e tretur që të lidhet. Mund të shtojmë edhe pak kripë e pak piper nëse duam. I përziejmë mirë të gjithë përbërësit. Hedhim miellin e misrit ngadalë ngadalë duke e përzier në mënyrë që të ngjeshen të gjitha bashkë dhe të mos na bëhet kokrra kokrra. Në fund hedhim ujë të vakët derisa të formohet një brumë i lidhur si top. Njomim duart me ujë dhe hapim brumin në tepsinë e lyer më parë me vaj ulliri. I thërrmojmë sipër djathë dhe e lyejmë me vaj. E vendosim të piqet në furrë në 180 gradë.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?