Blinken ndan foto nga vizita në Tiranë: Shqipëria partner i vjetër! Konfirmova mbështetjen e SHBA për luftën kundër korrupsionit

20 Shkurt, 09:48| Përditesimi: 20 Shkurt, 13:02

 • Share

Katër ditë pas vizitës zyrtare në Tiranë, ku qëndroi për rreth 8 orë, sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka ndarë në rrjetin social Instagram disa foto dhe ka risjellë në vëmendje edhe temat thelbësore të diskutimit gjatë takimit me kryeministrin Edi Rama si dhe me presidentin Bajram Begaj.

Duke e konsideruar Shqipërinë si parter të vjetër të SHBA-së dhe aleat të NATO-s, Blinken thotë se me Ramën dhe Begaj ka konfirmuar mbështetjen e SHBA-së për rrugën e vendit tonë drejt integrimit në BE si dhe për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

'Javën e kaluar bëra udhëtimin tim të parë si Sekretar në Shqipëri, një partner i vjetër i SHBA-së dhe aleat i NATO-s, dhe më pas iu bashkona zëvendës presidentes Kamala Harris në Konferencën e Sigurisë në Mynih. Në Shqipëri, me Presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama diskutova mbështetjen tonë për rrugën e saj drejt trashëgimisë në BE, si dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.’- shkruan sekretari amerikan i Shtetit.

Blinken po ashtu tregon edhe takimin me stafin e ambasadës amerikane në Tiranë, të cilët sipas tyre po punojnë për dërgimin e afganëve të strehuar në Shqipëri, për në SHBA. Sekretari amerikan i Shtetit, thotë se ndihma e Shqipërisë në këtë përpjekje, mishëron humanizmin dhe traditën, e vendit tonë për tu kujdesur dhe për të strehuar ata që janë në nevojë.

‘U takova gjithashtu me ekipin e ambasadës Amerikane, të cilët po punojnë çdo ditë në prioritetet kryesore të politikës së jashtme, duke përfshirë dërgimin e mijëra aleatëve afganë nga Shqipëria në SHBA. Ndihma e Shqipërisë në këtë përpjekje mishëron humanizmin dhe traditën e saj të rrënjosur thellë për t'u kujdesur dhe për të strehuar ata që janë në nevojë.’- shkruan Blinken.

Duke u ndalur te pjesëmarrja në konferencën e Mynihut, Blinken thotë se u angazhua me liderët globalë për të nënvizuar mbështetjen për Ukrainën si dhe për të arritur paqen në Lindjen e Mesme.

‘Në Mynih, u angazhova me liderë globalë për të nënvizuar mbështetjen tonë për Ukrainën, për të diskutuar punën tonë për të arritur paqen dhe sigurinë e qëndrueshme në Lindjen e Mesme dhe për të theksuar angazhimin tonë të palëkundur ndaj sigurisë transatlantike. U takova me Ministrin e Jashtëm gjerman Annalena Baerbock dhe ministrin indian të Punëve të Jashtme Subrahmanyam Jaishankarpër një forum publik ku trajtuam kërcënimet e vazhdueshme ndaj paqes dhe sigurisë globale. Dhe në një takim të ministrave të jashtëm në fund i të konferencës, homologët e mi të G7 dhe unë dënuam fuqishëm agresionin e Rusisë kundër Ukrainës. U larguam më të fortë dhe më të bashkuar për të përballuar sfidat e sotme.’- tha Blinken.

Blinken zhvilloi më 15 shkurt 2024, një vizitë në Tiranë, ku mesazhet më të rëndësishme i përqendroi te reforma në drejtësi kur tha se ajo po jep rezultatet dhe kështu duhet të vazhdojë, ndërsa vlerësoi rolin ndërkombëtar të Shqipërisë si një aleat i çmuar global i SHBA-ve.

 

M.Q.//ReportTv.al
Komento

Komente

 • Qobani: 20/02/2024 11:00

  Nuk e di sa jan të korruptum,të gjithë klerikët fetar po jetojnë nkorriz të huajë,athua a ma letë e kan pas prindët shpirtat e mahlukateve me i shëndrru në trupë të Njeriut,apo njerzit e sodit me u ba sa ma shumë NJERËZOR ?

  Përgjigju
 • Turi: 20/02/2024 10:18

  Dmth erdhi ne vetem tone vetem per te na thene qe te luftojme korrupsionin ? Kush i ha keto mashtrime , prb eshte se keta qe ne i quajme partner nuk kane as bes dhe as fe , do na futin dhe ne ne ndonje lufte si beren me ukrainen dhe na shkaterrojne fare se i tille vend jane ata kudo qe u shkel kemba lufte ndizet

  Përgjigju
  • Beni: 20/02/2024 11:55

   Me mire te behemi nje vend islamik dhe te bashkohemi me vellezerit tone iranian apo jo turi? A mortja qe ste ha

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?