Bamje me salcë domatesh nga zonja Albana

6 Qershor, 12:28| Përditesimi: 6 Qershor, 12:30

 • Share

Bamje me salcë domatesh

Përbërësit:

 • 1 kg bamje
 • 1 kokërr qepë
 • 1 domate
 • 1 lgj salcë domate
 • 1 spec të kuq
 • 2-3 lgj vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 tufë majdanoz
 • Pas spec djegës
 • Piper i kuq
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht i vendosim bamjet në ujë të ftohtë me pak uthull. Më pas i shpëlajmë, i thajmë dhe pastrojmë fundin e tyre. Kaurdisim një qepë të grirë imët në vaj ulliri, Më pas shtojmë specin e kuq dhe vazhdojmë kaurdisjen. Shtojmë bamjet dhe salcën e domates së bashku me domaten të grirë në rende. E trazojmë, rregullojmë shijen me kripë, piper të zi, piper të kuq, hudhër, shtojmë ujë të ngrohtë dhe i lemë bamjet të gatuhen sa më avash në temperaturë të ulët.       

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?