Goli i lojtarit të Brentfordit

Arsenali barazoi me Brentford, Arteta akuzon arbitrat për ndryshim të rregullave të lojës

12 Shkurt 2023, 09:12| Përditesimi: 12 Shkurt 2023, 09:15

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta ka akuzuar zyrtarët për "ndryshim të rregullave" pasi pretendoi se barazimi i Brentfordit në barazimin 1-1 në Emirates Stadium duhej të ishte anuluar për pozicion jashtë loje.

Topçinjtë kishin kaluar në epërsi në pjesën e dytë kur Leandro Trossard shënoi golin e tij të parë për klubin. Por Ivan Toney barazoi kur tundi kokën në krosimin e Christian Norgaard nga një distancë e afërt.

“Sapo shikova prapa dhe është jashtë loje, po”, tha Arteta.

Festimet e Toney u vonuan për një kontroll të gjatë nga gjyqtari ndihmës i videove (VAR). Norgaard dukej se ishte në pozicion jashtë loje në ndeshjen e golit të minutës së 74-të, ndërsa kishte një pretendim që Ethan Pinnock bllokoi Gabriel Magalhaes ndërsa ishte në pozicion jashtë loje para kësaj.

Megjithatë, vendimi për të dhënë golin e barazimit qëndroi, duke e lënë Artetën të frustruar.