Antony Blinken

Antony Blinken luan me kitarë në një lokal në Kiev! Bota është me ju

15 Maj, 13:25| Përditesimi: 15 Maj, 13:33

  • Share

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka luajtur me kitarë këngën Rockin' in the Free World të Neil Young në një bar të quajtur Diktat në udhëtimin e tij të papritur në Kiev.

Kënga u publikua nga Neil Young në 1989  pasi një koncert i planifikuar në Bashkimin Sovjetik u anulua.

Para se të fillonte të luante, Blinken i tha të pranishmëve: "Duhet ta dini, Shtetet e Bashkuara janë me ju, aq shumë bota është me ju dhe ata po luftojnë, jo vetëm për një Ukrainë të lirë, por për botën e lirë. Dhe bota e lirë është gjithashtu me ju."

Blinken është zyrtari i parë i lartë amerikan që udhëton në Ukrainë pasi Kongresi Amerikan muajin e kaluar miratoi një paketë ndihme ushtarake prej 61 miliardë dollarësh pas një vonese prej disa muajsh gjatë së cilës Rusia fitoi përparësi në fushën e betejës.

Xh.K//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?