Video/ Një ekspozitë e veçantë në Sarandë për artin e peshkimit! Koleksion me artefakte dhe mjetet e peshkimit ndër vite

1 Qershor, 11:50| Përditesimi: 1 Qershor, 11:57

  • Share

Në qytetin bregdetar këto ditë po mbahet “Saranda Fish Festival”, ku përpos panairit, qytetarët dhe turistët kanë mundësi të shohin dhe ekspozitën e peshkimit, e cila është çelur në Galerinë e Artit, në shëtitoren e qytetit.

 

Lefter Çeko, përgjegjësi i Galerisë së Artit, shpjegon për mikrofonin e Report Tv se ekspozita është një pasqyrë e trashëgimisë së pasur të peshkimit në Sarandë, duke përfshirë peshkarexha tradicionale, mjete dhe pajisje peshkimi, si dhe piktura dhe fotografi që pasqyrojnë jetën e peshkatarëve dhe bukuritë e detit.

 

"Ekspozita e peshkimit është një mundësi unike për të njohur më nga afër historinë dhe kulturën e peshkimit në Sarandë. Vizitorët mund të shikojnë një koleksion të pasur dhe të larmishëm objektesh, duke përfshirë artefakte të vjetra, por edhe vepra arti moderne që lidhen me detin dhe peshkimin. Kjo ekspozitë është një homazh për të gjithë peshkatarët dhe familjet e tyre, të cilët kanë luajtur një rol kyç në zhvillimin e qytetit tonë," shpjegon Çeko.

 

Festivale si “Saranda Fish Festival” janë thelbësore për të promovuar turizmin dhe për të ruajtur dhe ndarë traditat lokale. Aktivitetet e shumta që organizohen gjatë këtij festivali ofrojnë një mundësi të shkëlqyer për vizitorët që të shijojnë jo vetëm ushqimin e detit, por edhe kulturën dhe historinë e pasur të zonës.

R.D//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?