Programacion

E Diel
22
Maj
E Hënë
23
Maj
E Martë
24
Maj
E Mërkurë
25
Maj
E Enjte
26
Maj
E Premte
27
Maj
E Shtunë
28
Maj
E Diel
29
Maj
E Hënë
30
Maj
E Martë
31
Maj
Kultura

'Trashëgimia e Prizrenit', ekspozitë fotografike në Berat! 21 site kulturore e arkeologjike në qendrën mesjetare

13 Maj, 21:41| Përditesimi: 13 Maj, 22:18

21 sitet më të rëndësishme kulturore dhe arkeologjike të qytetit mbi 2400 vjeçar të Kosovës janë sjellë këtë herë një ekspozitë fotografike nën emrin “Trashëgimia e Prizrenit në Berat” në qendrën Mesjetare Kulturore.

Përmes paneleve në skica dhe fotografi, 21 monumente të veçanta të trashëgimisë së Prizrenit përshkruajnë evoluimin e trashëgimisë arkitekturore nga antikiteti e deri tek shtëpitë tradicionale të shekullit XIX-XX.

Për drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës në Berat, Eugen Kallfani, nisma është një mundësi e mirë për rritjen e bashkëpunimit dhe promovimin e përbashkët të vlerave kulturore e historike mes dy vendeve.

‘Kjo nuk është thjesht një ekspozitë, është një simbolikë e veçantë që ka në thelb bashkëpunimin mes dy shteteve tona. Shpresojmë që në një të ardhme të afërt, një ekpsozitë nga monumentet e spikatura të Beratit ta dërgojmë edhe në qytetin e Prizrenit.’- tha Drejtor i Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës në Berat Eugen Kallfani.

 ‘Kjo nismë vjen në kuadër të aktiviteteve të përbashkëta kulturore,të nënshkruara nga dy Ministritë e Kulturës së dy shteteve tona. Ne jemi përpjekur që përmes 21 paneleve të prezantojmë disa nga asetet më të veçanta të trashëgimisë kulturore të Prizrenit.’- tha Samir Hoxha, Drejtori i Qëndrës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore në Prizren.

Ekspozita “Trashëgimia e Prizrenit” vjen në kuadër të ditës Ndërkombëtare të Muzeve dhe do të qëndrojë e hapur për disa ditë në Qendrën Mesjetare të Beratit.

M.Q.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?