Ekmek kadaif, receta më e famshme e kadaifit me krem pastiçerie nga zonja Albana

12 Qershor, 11:30| Përditesimi: 12 Qershor, 11:39

 • Share

Kadaif me krem

Përbërësit:

 • 500 gr kadaif
 • Gjalpë i tretur
 • Kanellë
 • Arra

Për sherbetin:

 • 3-4 gota ujë
 • 2 gota e gjysëm sheqer
 • 1 shkop kanelle
 • Lëkurë portokalli

Për kremin e pastiçerisë:

 • 5 të verdha vezësh
 • 150 gr sheqer
 • 2 e ½ lgj miell
 • 500 ml qumësht
 • Lëkura e 1 limoni /portokalli
 • Vanilje

Shtresa dekoruese:

 • Pana ëmbëlsirash
 • Kanellë pluhur
 • Arra të thërrmuara

Përgatitja:

Në një tepsi hapim kadaifin, e mbulojmë me arra, gjalpë e kanellë dhe e pjekim në 180° derisa të marrë një ngjyrë të bukur. Ndërkohë përgatisim sherbetin dhe pasi kadaifi të jetë ftohur e sherbetosim me sherbetin e ngrohtë, por sa të njomet kadaifi mirë, jo që sherbeti të dalë sipër. Përgatisim kremin e pastiçerisë duke rrahur bashkë të verdhat e vezëve me miellin, sheqerin dhe vaniljen derisa të kemi një masë kremoze e homogjene. Qumështin e nxehim bashkë me lëkurën e portokallit/limonit. Heqim lëkurën dhe nisim shtojmë pak nga pak qumësht te vezët duke e përzier. E shtojmë në tenxhere dhe e përziejmë në zjarr të ulët sa të trashet masa. E shtrojmë kremin mbi kadaif dhe më pas vendosim shtresën e fundit me pana të rrahur, kanellë pluhur dhe arra të thërrmuara. E vendosim ëmbëlsirën në frigorifer për disa orë dhe më pas e kemi gati për ta konsumuar.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?