Programacion

E Diel
22
Maj
E Hënë
23
Maj
E Martë
24
Maj
E Mërkurë
25
Maj
E Enjte
26
Maj
E Premte
27
Maj
E Shtunë
28
Maj
E Diel
29
Maj
E Hënë
30
Maj
E Martë
31
Maj

Protestat në Iran

Bota

Protesta të dhunshme në Iran, demonstruesit kërkojnë vdekjen e Presidentit dhe Kryeministrit

13 Maj, 19:12| Përditesimi: 13 Maj, 19:19

Rritja e çmimeve ka shkaktuar një valë protestash të dhunshme në të gjithë Iranin, të cilat sipas raportimeve priten të përshkallëzohen.

Në turmat e protestuesve dëgjohen thirrjet si:  "Vdekje Khamenei dhe Raisi", për Kryeministrin dhe Presidentin e vendit.

Protesta nisën që prej mbrëmjes të së enjte pasi regjimi vendosi shkurtimin e subvencioneve të ushqimeve, gjë që shkaktoi rritje të çmimeve.

Zyrtarët iranian po përgatiten edhe  për më shumë trazira në javët e ardhshme.

S.C/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?