Nis hetim ndaj Marine Le Pen, dyshohet se fushata e saj është financuar në mënyrë të paligjshme

10 Korrik, 08:59| Përditesimi: 10 Korrik, 14:41

  • Share

Menjëherë pas fuqizimit të populistëve të djathtë në zgjedhjet e fundit në Francë, prokuroria nis hetimet për fushatën elektorale të Rassemblement National në vitin 2022.

Zyra e prokurorit të Parisit njoftoi të martën se një hetim ishte hapur javën e kaluar për të shqyrtuar akuzat mbi financimin e fushatës së Le Pen, të cilat përfshijnë përvetësim, falsifikim, mashtrim dhe një pretendim të mëtejshëm se një kandidat në një fushatë elektorale pranoi një hua, sipas The Guardian.

Le Pen dhe partia e saj kanë mohuar më parë akuzat në lidhje me financimin e fushatës.

Hetimi paraprak u hap pasi një komision kombëtar i ngarkuar për shqyrtimin e financave të fushatës, CNCCFP, kishte njoftuar zyrën e prokurorit vitin e kaluar.

Në zgjedhjet e vitit 2022 ishte hera e dytë që Le Pen, e cila në atë kohë ishte kryetare e partisë kundër emigracionit, e ekstremit të djathtë Rally National (RN), u përball me Macron në balotazh dhe humbi ndaj tij.

Në dhjetor 2022, komisioni kishte kundërshtuar shpenzimet e lidhura me vendosjen dhe heqjen e materialeve të fushatës në 12 autobusë, duke i përshkruar ato si “të parregullta”. Le Pen kishte apeluar por më pas hoqi dorë nga çështja.

Politikanët francezë vazhdojnë të mendojnë se si të formojnë qeverinë pasi e djathta ekstreme e Le Pen u pengua nga votimi në raundin përfundimtar të zgjedhjeve të parakohshme të dielën mbrëma, por asnjë grupim nuk ka fituar një shumicë absolute.

M.Q.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë: