‘Netët Korçare të Poezisë’, marrin pjesë 33 autorë, pjesëmarrës edhe shkrimtarë nga Irlanda e Rumania

26 Maj, 18:55| Përditesimi: 26 Maj, 19:00

  • Share

33 autorë nga vende të ndryshme të botës janë pjesëmarrës këtë vit në edicionin “Netët Korçare të Poezisë”.

Gjatë këtij aktiviteti që po mbahet në qytetin e Korçës do të botohet edhe një antologji, ku libri me poezitë e të gjithë autorëve pjesëmarrës do të jetë në shqip edhe anglisht.

Pjesë të Festivali të poezive më një traditë 28-vjeçarejanë edhe shkrimtarë të huaj. Tema e këtij viti e netëve të poezisë korçare është “Një diell i ri” nga Asdreni, një prej poetëve më të mëdhenj të Rilindjes.

Juria e drejtuar nga Entela Kasi me anëtarë poetin e studiuesin zviceran Rafael Neëman si dhe studiuesen e poeten Erenestina Halili do të përzgjedhë 5 nga krijimtaritë që do të prezantohen në festival.

 

S.B//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?