Odesa e bombarduar

Lufta në Ukrainë/ Rusët bombardojnë Odesën, disa të vdekur! Blinken: Fundi i konfliktit varet nga Putin, nëse ai do të negociojë

30 Prill, 08:39| Përditesimi: 30 Prill, 12:02

  • Share

Forcat ruse kanë bombarduar qytetin e Odesës mbrëmjen e shkuar, duke i vënë flakën një ndërtese simbol të qytetit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka shkruar në X se disa njerëz kanë mbetur të vrarë, ndërsa shumë të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Ai bën thirrje nga partnerët që të furnizohet me armë.

Ndërkohë sekretari amerikan i shteti, Anthony Blinken gjatë një bisede në Forumin Ekonomik Botërore është shprehur se fundi i luftës varet nga Vladimir Putin.

‘Sapo Rusia të tregojë se sinqerisht dëshiron të negociojë, ne patjetër do të jemi atje dhe besoj se edhe ukrainasit do të jenë atje’, u shpreh ai.

Ora 12:01
Ukrainë: Sulm rus në Kharkiv, 2 të vrarë dhe 6 të plagosur

Një sulm ajror rus në dy lagje të qytetit verilindor të Kharkiv, Ukrainë ka vrarë të paktën dy persona dhe ka plagosur gjashtë të tjerë.

Lajmin e bëri të ditur kryebashkiaku Ihor Terekhov, duke shtuar se forcat ruse shënjestruan lagjet Kyivskyi dhe Kholodnohirskyi të qytetit, duke goditur zonat e banuara.

Guvernatori Oleh Syniehubov tha gjithashtu se Rusia ka të ngjarë të ketë sulmuar qytetin verilindor duke përdorur bomba ajrore Kab.

Ora 09:44
Wall Street Journal: ‘Ukraina rrit prodhimin e dronëve, 500 deri në muajin qershor’

Industria ukrainase po rrit prodhimin e dronëve me rreze të gjatë veprimi.

Ata priten që të ndihmojnë forcat e armatosura të Kievit të anashkalojnë kufizimet në përdorimin e armëve të marra nga vendet perëndimore për sulme në territorin e Federatës Ruse.

Kjo u raportuar nga RBC-Ukraine, duke cituar Wall Street Journal, i cili thotë se nga mesi i këtij viti vendi do të prodhojë rreth 500 dronë në muaj.

"Ukraina rrit prodhimin e dronëve, 500 deri në muajin qershor"

G.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?