Hiqen kontrollet në të gjitha pikat kufitare me Kosovën veç pikës kufitare të Qafë Morinës

11 Qershor, 17:15| Përditesimi: 12 Qershor, 15:42

  • Share

Sezoni turistik ka rritur ndjeshëm fluksin e hyrjeve dhe daljeve edhe përmes pikës kufitare të Qafë Morinës në Tropojë.

Pjesa më e madhe e kalimeve në këtë pikë kufiri regjistrohet nga turistët vendas e të huaj, me destinacion Luginën e Valbonës, por edhe lumin e Shalës.

Qytetarët e Kosovës, përbejnë edhe numrin më të lartë për shkak të afërsisë gjeografike.

Por ndryshe nga pika kufitare e Morinit, në të cilën për një periudhë nëntë mujore aplikohet kalimi i kufirit pa kontrolle, siç është përcaktuar në marrëveshjen e përbashkët ndërqeveritare Shqipëri Kosovë, në pikën kufitare të Qafë Morinës nuk aplikohet një regjim i tillë, e sipas qytetarëve që kalojnë përmes saj, nuk duhej të kishte dy standarde në pikat kufitare Shqipëri-Kosovë.

Por, ministri I Punëve të Brendëshme të Kosovës, Xhelal Sveçla bën të ditur se shumë shpejtë i njëjti regjim për qytetarët e dy vendeve do të aplikohet edhe në pikat zyrtare të kalimit kufitar Shqipëri-Kosovë duke njoftuar se të mërkurën e kësaj jave nis implementimi I kalimit të lehtësuar të banorëve të zonave kufitare të dy shteteve në zonën kufitare 30 km.

I njëjti regjim kontrollesh aplikohet edhe në Qafe Prushi të Hasit, Shishtavec të Kukësit etj.

Në 24 orët e fundit, në piken kufitare të Qafë Morinës, kanë hyrë rreth 3000 shtetas nga të cilët 1600 shtetas shqiptarë dhe 1400 të huaj.

K.M//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?