Foto ilustruese

Euro 2024/ Frika nga sulmet terroriste angazhon 22 mijë policë gjermanë, prezencë snajperësh në stadiume

14 Qershor, 16:48| Përditesimi: 14 Qershor, 16:54

  • Share

Gjermania do të garantojë sigurinë në ndeshjen hapëse të Euro 2024 me një “unazë të fortë prej çeliku” të përbërë nga mijëra policë të armatosur për të mbrojtur kundër sulmeve të mundshme.

Eksperti i sigurisë Will Geddes, i cili ka punuar me klubet e Premier League, i tha The Sun se 22,000 policë do të dërgohen vetëm për ndeshjen e sotme.

Euro 2024 paraqet një “spektër të gjerë rreziqesh dhe çështjesh të mundshme” mes një “niveli shumë të lartë rreziku” nga ISIS-i, paralajmëroi ai.

Will shpjegoi se forcat speciale të vendit, shërbimet e inteligjencës dhe policia e armatosur do të thirren për të ndihmuar në përgatitjen dhe mbrojtjen kundër çdo sulmi të mundshëm.

Turmat do të monitorohen nga afër nën CCTV të përhapura, AI, syrin vigjilent i “super vëzhguesve” dhe oficerëve të veshur civil, tha ai.

Will, i cili drejton një ekip ekspertësh sigurie në Mbrojtjen e Korporatës Ndërkombëtare (ICP), monitoron nga afër bisedat e ISIS. Duke punuar me analistët që kanë përvojë në ushtri, inteligjencë dhe zbatimin e ligjit, ekipi i tij ka parë ISIS-in të bëjë “referenca shumë specifike ndaj Gjermanisë”.

Ministrja e Brendshme gjermane Nancy Faeser u tha 350 policëve të huaj të dërguar për të ndihmuar përpara ngjarjes se fokusi i sigurisë do të jetë “mbi të gjitha në kërcënimin e terrorizmit islamik”.

Ndeshja e sotme do të shohë Skocinë të përballet me Gjermaninë në Allianz Arena në Mynih – e cila mund të mbajë deri në 67,000 tifozë.Gjatë kampionatit, Gjermania do të presë 2.7 milionë tifozë në 10 stadiume të ndryshme – së bashku me 12 milionë të tjerë në zonat e tifozëve.

Will shpjegoi se operacioni i madh i sigurisë do të variojë nga snajperët e shpërndarë nëpër stadium deri te “super vëzhguesit” të fshehur në mesin e publikut. “Do të ketë një sërë shtresash të ndryshme sigurie”, tha ai.

“Ju keni rreth 22,000 policë federalë që do të caktohen veçanërisht për lojërat … duke përfshirë personelin e zbulimit të sjelljeve armiqësore.

“Këta janë specialistë që kërkojnë ata individë që mund të kenë keqdashje”.

Më tej “forcat policore të vendeve të huaja dhe fqinje” të sjella nga i gjithë bota do të kenë marrë të dhëna nga shërbimet e tyre të inteligjencës dhe njësitë antiterror përpara ndeshjes.

Will i tha The Sun se do të futet një teknologji e caktuar për të mbajtur të sigurt tifozët e futbollit.

S.DH/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?