Samiti në 75-vjetorin e NATO-s, Biden me fjalim të fuqishëm para liderëve: Ukraina do ndalojë Putinin

10 Korrik, 07:08| Përditesimi: 10 Korrik, 14:35

  • Share

Presidenti i SHBA Joe Biden ka mirëpritur liderët e NATO-s në Uashington DC me një fjalim të fuqishëm që dukej se synonte të siguronte aleatët jashtë shtetit dhe brenda vendit se ai mund të sfidojë Donald Trump në zgjedhje.

Në komente të shkurtra, por të shprehura me forcë në hapjen e samitit që shënjoi 75-vjetorin e aleancës, presidenti e shpalli aleancën ushtarake "më të fuqishme se kurrë" pasi u përball me një "moment kyç" me luftën midis Rusisë dhe Ukrainës.

Duke paralajmëruar se "autokratët" kishin përmbysur rendin global", Biden njoftoi se do të ofrojë më shumë ndihmë ushtarake për Kievin.

Presidenti i SHBA dhe udhëheqësit e Gjermanisë, Italisë, Holandës dhe Rumanisë po dhurojnë raketa Patriot dhe sisteme të tjera për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës.

"Lufta do të përfundojë me Ukrainës që të mbetet një vend i lirë dhe i pavarur," tha Biden. "Rusia nuk do të mbizotërojë. Ukraina do të mbizotërojë." Biden foli për rreth 13 minuta me një zë të qartë, një ndryshim i dukshëm nga toni i tij i ngatërruar gjatë debatit presidencial të muajit të kaluar me Trump.

Takimi i NATO-s vjen në një moment prove për presidencën e demokratit Biden. Disa demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve i kanë bërë thirrje publikisht që të heqë dorë nga fushata për Shtëpinë e Bardhë. Ligjvënës të tjerë, në biseda private, i kanë kërkuar Biden që të tërhiqet ndërsa donatorë të profilit të lartë kanë ngritur shqetësime lidhur me aftësitë e tij në garën kundër republikanit Trump. Presidenti Biden do të përballet me biseda të rëndësishme dhe të vështira lidhur me sigurinë globale gjatë takimit të NATO-s në kryeqytetin amerikan.

Shtëpia e Bardhë po kërkon gjithashtu t'u tregojë votuesve amerikanë se Biden zotëron forcën e duhur për të përballuar më së miri ditët e ngjeshura të takimit, bisedat zyrtare në mbrëmje, darkat e gjata diplomatike dhe një konferencë shtypi në fund të takimit të NATO-s.

Në takimin e NATO-s në Uashington marrin pjesë udhëheqësit e 32 vendeve anëtare të aleancës dhe partnere të Paqësorit, Australia, Japonia, Zelanda e Re dhe Koreja e Jugut, si dhe Ukraina.

M.Q.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë: