Anëtarët e partisë e votuan unanimisht për ta rrëzuar! Eric Ciotti zotohet të qëndrojë në detyrë pavarësisht revoltës për aleancë me Le Pen

13 Qershor, 13:18| Përditesimi: 13 Qershor, 13:24

  • Share

Udhëheqësi i ‘Les Republicains’ Eric Ciotti është zotuar se do të qëndrojë në detyrë pavarësisht se anëtarët kryesorë të partisë së tij votuan unanimisht për ta rrëzuar atë për aleancën e tij të propozuar me të djathtën ekstreme.

Ciotti u izolua në zyrën e tij të mërkurën (12 qershor) pasi mbylli anëtarët jashtë selisë së partisë së tij në Paris mes një revolte masive mbi thirrjen e tij për një aleancë me Mitingun Kombëtar të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen.

Skenat e jashtëzakonshme jashtë zyrave të mbyllura i bënë jehonë rrëmujës që ka kapluar politikën franceze që kur Emmanuel Macron thirri zgjedhjet e parakohshme të dielën në përpjekje për të kundërshtuar ngritjen e së djathtës ekstreme.

Figura të larta nga Les Républicains mbërritën në selinë e partisë të mërkurën, ku kishin planifikuar të mbanin një takim për të rrëzuar Ciottin, duke thënë se njoftimi i tij të martën për një aleancë me Le Pen ishte një tradhti ndaj vlerave të tyre. Megjithatë, ata e gjetën ndërtesën të mbyllur.

Ciotti postoi në X se ai kishte mbyllur dyert "pasi kishte marrë kërcënime" dhe se ai duhej "të garantonte sigurinë e stafit".

“Për më tepër, nuk ka pasur kurrë ndonjë takim të planifikuar në Shtabin këtë pasdite,” shkroi ai.

 

S.B/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?