Programacion

E Diel
22
Maj
E Hënë
23
Maj
E Martë
24
Maj
E Mërkurë
25
Maj
E Enjte
26
Maj
E Premte
27
Maj
E Shtunë
28
Maj
E Diel
29
Maj
E Hënë
30
Maj
E Martë
31
Maj
Bota

Anëtarësimi i Finlandës në NATO, Rusia do t'i ndërpresë furnizimet me energji elektrike

13 Maj, 19:49| Përditesimi: 13 Maj, 19:56

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, lajmi është bërë i ditur nga një furnizues këtë të premte, ndërkohë tensionet rriten lidhur me paralajmërimin e Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO .

"Ne jemi të detyruar të pezullojmë importin e energjisë elektrike duke filluar nga 14 maji, kjo situatë është e jashtëzakonshme dhe ndodhi për herë të parë në mbi 20 vjet të historisë sonë tregtare " tha në një deklaratë RAO Nordic, një degë e kompanisë energjetike shtetërore ruse Inter RAO, duke shtuar se nuk kishte marrë pagesë për shitjet në maj.

Ditën e enjte udhëheqësit e Finlandës deklaruan se shteti i i tyre duhet të aplikojë për t'u bashkuar me NATO-n, një ndryshim në politikë, që kur Presidenti rus Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë më 24 shkurt.


Lajmi kryesor:

Erdogan kundër Finlandës dhe Suedisë në NATO! Pentagoni i kërkon Moskës armëpushim! Inteligjenca e Kievit: Putini i sëmurë rëndë, grusht shteti në Rusi


S.C/ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?